Mundial 2022: Ιστορική ανατροπή και νίκη της Ιαπωνίας επί της Γερμανίας

Μετά το κάζο της Αργεντινής, σειρά ήταν της Γερμανίας που ηττήθηκε από την Ιαπωνία

Η Γερμανία δέχτηκε την ήττα 1-2 με ανατροπή από την Ιαπωνία στο στάδιο Καλιφά, για την πρώτη αγωνιστική του 5ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μετά την ήττα της Αργεντινής από τη Σαουδική Αραβία, σειρά ήταν της Γερμανίας που προηγήθηκε με το πέναλτι του Γκουντογκάν στο 33′, αλλά οι Ιάπωνες στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν την ανατροπή με τα δύο τέρματα του Ντοάν (75′) και του Ασάνο (83′).

Η «μάνσαφτ» ξεκινά για δεύτερη σερί φορά με ήττα τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση και πλέον ελπίζει η προσπάθειά της να μην έχει την ίδια κατάληξη, καθώς το 2018, αφότου έχασε στην πρεμιέρα από το Μεξικό, ηττήθηκε και από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 90΄ πέρασε στον αγώνα ο Μουκόκο, ο οποίος σε ηλικία 18 ετών και 3 ημερών, έγινε ο νεότερος Γερμανός ποδοσφαιριστής σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα «πάντσερ» πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, όμως οι Ιάπωνες «προειδοποίησαν» στο 8ο λεπτό, όταν έκλεψαν την μπάλα στο χώρο του κέντρου, βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση και ο Ιτο «βρήκε» τον Μαέντα που «νίκησε» τον Νόιερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η Γερμανία απείλησε στο 17΄ με κεφαλιά του Ρούντιγκερ που πέρασε άουτ και στο 20΄ το δυνατό σουτ του Κίμιχ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γκόντα.

Το γκολ που έψαχναν οι παίκτες του Χάνσι Φλικ ήρθε τελικά στο 33ο λεπτό, με πέναλτι που κέρδισε ο Ράουμ από τον τερματοφύλακα Γκόντα και ευστόχησε ο Γκουντογκάν, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Ο Γκνάμπρι στο 47΄ και ο Μουσιάλα στο 51΄ αστόχησαν από καλή θέση, ενώ στο 60΄ το πλασέ του Γκουντογκάν σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δίλεπτο 70-71΄, ο Γκόντα έκανε τέσσερις(!) διαδοχικές αποκρούσεις, αρχικά σε σουτ των Χόφμαν και Γκνάμπρι και στη συνέχεια σε κεφαλιά και κοντινό σουτ του μεσοεπιθετικού της Μπάγερν.

Η Ιαπωνία πίεσε και έψαχνε για το γκολ της ισοφάρισης. Ο Νόιερ στο 73΄ έσωσε την ομάδα του με τρομερή απόκρουση σε κοντινό πλασέ του Ασάνο, η μπάλα κατέληξε στον Σακάι, ο οποίος όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο.

Δύο λεπτά αργότερα (75΄), ο Νόιερ ήταν και πάλι «παρών» στο σουτ του Μιναμίνο από πολύ πλάγια θέση, αλλά οι Γερμανοί αμυντικοί «κοιμήθηκαν» για δεύτερη συνεχή φάση και ο Ντοάν σε κενή εστία, πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 83΄ ήρθε το δεύτερο σοκ, μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της γερμανικής άμυνας βρήκε τον Ασάνο, ταλαιπώρησε τη γερμανική άμυνα να φεύγει από κανονική θέση, ο επιθετικός της Μπόχουμ έμεινε όρθιος παρά το μαρκάρισμα του Σλότερμπεκ και από πλάγια δεξιά «νίκησε» τον Νόιερ για το 1-2.

Μέχρι το τέλος πίεζαν οι Γερμανοί για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Κίτρινες: –

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ζίλε, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ, Κίμιχ, Γκιντογάν (67΄ Γκορέτσκα), Γκνάμπρι (90΄ Μουκόκο), Μίλερ (67΄ Χόφμαν), Μουσιάλα (79΄ Γκέτσε), Χάβερτς (79΄ Φίλκρουγκ)

Ιαπωνία (Χατζίμε Μοριγιάσου): Γκόντα, Σακάι (75΄ Μιναμίνο), Γιοσίντα, Ιτακούρα, Ναγκατόμο (57΄ Μιτόμα), Εντο, Τανάκα (71΄ Ντοάν), Ιτο, Καμάντα, Κούμπο (46΄ Τομιγιάσου), Μαέντα (57΄ Ασάνο)