Mundial 2022: “Επτάσφαιρη” Ισπανία

Με ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο η Ισπανία συνέτριψε με 7-0 την Κόστα Ρίκα

Για την πρώτη αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου, η Ισπανία δεν λυπήθηκε την κάκιστη Κόστα Ρίκα και την διέλυσε με 7-0.

Ενδεικτικό, της εξαιρετικής εμφάνισης των Ισπανών ήταν τα εφτά σουτ στον στόχο και τα ισάριθμα τέρματα, όπου πέτυχαν.

Οι “Φούριας Ρόχας” πήραν κεφάλι στο σκορ στο 11ο λεπτό με δράστη τον Όλμο, ενώ ο Ασένσιο δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα των Ισπανών. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τόρρες στο 31′ έκλεισε το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο στο δεύτερο μέρος και ο Φέραν Τόρρες έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα στο 54′,

Ο Γκάβι στο 74ο λεπτό με εξαιρετικό τελείωμα με το εξωτερικό έκανε το 5-0, ο Σολέρ στο 90′ έβαλε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ και στο 92′ ο Μοράτα έκλεισε το σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου, η Ιαπωνία έκανε την έκπληξη και κέρδισε με 1-2 την Γερμανία και την έβαλε από την αρχή να ανέβει Γολγοθά για την πρόκριση της στην φάση των “16”.

Σκόρερς: 11′ Όλμο, 21′ Ασένσιο, 31′,54′ Φέραν Τόρρες, 74′ Γκάβι, 90′ Σολέρ, 92′ Μοράτα

Κίτρινες: Κάλβο, Κάμπελ

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα (64΄ Μπάλντε), Γκάβι, Μπουσκέτς (64΄ Κόκε), Πέδρι (57΄ Σολέρ), Τόρες (57΄ Μοράτα), Ασένσιο (69΄ Νίκο Γουίλιαμς), Όλμο

Κόστα Ρίκα (Λουίς Σουάρες): Νάβας, Μαρτίνες (46΄ Γουάστον), Φούλερ, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο (82΄ Ματαρίτα), Κάμπελ, Μπόρχες (71΄ Αγκιλέρα), Τεχέδα, Μπένετ (61΄ Ρουίζ), Κοντρέρας (61΄ Σαμόρα)