Mundial 2022: Κέρδισε τις εντυπώσεις ο Καναδάς, τη νίκη το Βέλγιο

Ο Καναδάς δεν κατάφερε να πάρει την νίκη από τους Βέλγους παρόλο που είχαν το πάνω χέρι.

Στο « Αχμέντ Μπιν Αλί Σταντιουμ» το νωχελικό Βέλγιο πήρε την νίκη με 1-0 κόντρα στον αξιόμαχο Καναδά. Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν μπροστά στο σκορ εκπνοή του ημιχρόνου με τον Μιτσί Μπατσουαγί.

Με το ξεκίνημα του αγώνα ο Καναδάς είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά στον Κουρτουά, ο οποίος μόνο αυτός διασώθηκε από το κακό παιχνίδι του Βελγίου. Στο 11΄ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Καράσκο από σουτ του Μπιουκάναν. Ο Αλφόνσο Ντέιβις ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν όμως κακή και ο Κουρτουά απέκρουσε. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι τυπικά «φιλοξενούμενοι» έδειχναν ότι θέλουν την νίκη περισσότερο από τους Βέλγους ωστόσο στο 44’ ο Μπατσουαγί έφυγε ταχύτατα στο χώρο και σούταρε δυνατά για το 1-0 εκμεταλλευόμενος την αμυντική αδράνεια.

Μετά το γκολ των Βέλγων οι Καναδοί λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν  με τον Μπιουκάναν ο οποίος αστόχησε από το ύψος της μικρής περιοχής. Για τον Καναδά οι Ντέιβις, Τζόναθαν Ντέιβιντ και Γιουστάκιο δημιούργησαν φοβερά προβλήματα στη βελγική άμυνα, χωρίς να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 79΄ η κεφαλιά του Λάριν εξουδετέρωθηκε από τον Κουρτουά στην συνέχεια του αγώνα οι Καναδοί  δεν  μπορούσαν να συνεχίσουν στο ίδιο ρυθμό και έτσι το Βέλγιο άρχισε να ανακτά τον έλεγχο του παιχνιδιού έχοντας την σωστή διαχείριση δυνάμεων και δύσκολων καταστάσεων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βέλγιο: (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Νεντόνκερ, Βίτσελ, Καράσκο (46΄ Μενιέ), Καστάνιε, Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς (46΄ Ονάνα), Εντέν Αζάρ (62΄ Τροσάρ), Μπατσουαγί (78΄ Οπεντά)

Καναδάς: (Τζον Χέρντμαν): Μπόργιαν, Τζόνστον, Μίλερ, Βιτόρια, Γιουστάκιο (81΄ Μίλαρ), Χόιλετ (58΄ Λάριν), Χάτσινσον (58΄ Κονέ), Λαριέα (74΄ Αντεκούγκμπε), Μπιουκάναν (81΄ Οσόριο), Ντέιβις, Ντέιβιντ