Mundial 2022: Μεγάλη νίκη για την Πορτογαλία με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες

Τρίποντο για το σύνολο του Φερνάντο Σάντος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες και πρόκριση στα νοκ άουτ.

Η Πορτογαλία πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Ουρουγουάης για τη 2η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο “Λουσαΐλ Ικόνικ” και μαζί την πρόκριση στα νοκ άουτ της διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ιβηρικής ομάδας, ο Μπρούνο Φερνάντες με δύο γκολ στο 54′ και στο 90’+3′ με πέναλτι (ενώ είχε και δοκάρι στο 90’+9′).

Από την άλλη, η “Σελέστε” θα τα παίξει όλα για όλα την 3η αγωνιστική με τη Γκάνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Πορτογαλία ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, ωστόσο η Ουρουγουάη ήταν αυτή που απείλησε πρώτη με τον Βαλβέρδε στο 3′, Στο ίδιο λεπτό απάντησε η Πορτογαλία με τον Γουιλιάν Καρβάλιο.
Στο 16′ ο Φέλιξ σούταρε αλλά η μπάλα προσέκρουσε στα σώματα από το οποίο ήρθε το κόρνερ από το οποίο δεν ανησύχησαν οι Ουρουγουανοί.

Στο 32′ ο Μπεντανκούρ προσπάθησε να κάνει την ζημιά χωρίς αποτέλεσμα.

Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Πορτογαλία μπήκε δυναμικά ανταλλάσοντας ασίστ προσπαθώντας να βρει το ρήγμα κάτι που βρήκε στο 54΄ με δράστη τον Μπρούνο Φερνάντες έπειτα από την σέντρα σουτ. Η Ουρουγουάη μετά το γκολ πίεσε πολύ για την ισοφάριση αλλά, στάθηκε άτυχη στο 75’ο Γκόμες τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Ντιόγκο Κόστα. ενώ στο δίλεπτο 77΄-78΄ το συγκρότημα του Αλόνσο έχασε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες για το 1-1, αρχικά με τον Σουάρες ν΄ αστοχεί από πολύ κοντά και στη συνέχεια με τον Αρασκαέτα να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Κόστα και να μην τελειώνει την φάση καθώς έσωσε ο Πορτογάλος πορτίερο.

Κι αφού δεν σκόραραν οι Ουρουγουανοί στο διάστημα που πίεζαν, ήρθε στο 90΄ το χέρι του Χιμένες στην περιοχή από προσπάθεια του Φερνάντες, με το διαιτητή να βλέπει την φάση στο VAR και να δείχνει το πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Φερνάντες στο 90΄+3 (2-0).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Κανσέλο, Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μέντες (42’ Γκερέιρο), Νέβες (69’ Λεάο), Μπερνάρντο Σίλβα, Φερνάντες, Φέλιξ (82’ Βιτίνια), Ρονάλντο (82’ Ράμος), Γουίλιαμ Καρβάλιο (82’ Παλίνια)

Ουρουγουάη (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροτσέτ, Χιμένες, Γκοντίν (62’ Πελίστρι), Κοάτες, Βαρέλα, Ολιβέρα (86’ Βίνα), Μπεντανκούρ, Βαλβέρδε, Βεσίνο (62’ Αρασκαέτα), Νούνιες (72’ Γκόμες), Καβάνι (73’ Σουάρες)