Mundial 2022: Ο Εμπολό έδωσε τη νίκη στην Ελβετία

Με τέρμα του Εμπολό, η Ελβετία πήρε τη νίκη κόντρα στο Καμερούν

Στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου, η Ελβετία επικράτησε με 1-0 του Καμερούν στο στάδιο al Janoub.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα, σημείωσε ο Εμπολό στο 48ο λεπτό. Ο επιθετικός της Μονακό τήρησε τον λόγο του, που είχε κάνει σχετική δήλωση και δεν πανηγύρισε το γκολ, επειδή κατάγεται από το Καμερούν, αλλά γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Ελβετία.

Στο 10ο λεπτό, ο Μπεμό βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στο ύψος της περιοχής και σούταρε δυνατά, υποχρεώνοντας τον Ζόμερ να διώξει την μπάλα με τις γροθιές. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Εκαμπί που ακολούθησε την φάση, βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή και σούταρε σε πρώτο χρόνο, στέλνοντας την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Ελβετού τερματοφύλακα.

Παρόλο που είχε την κατοχή της μπάλας η Ελβετία, το Καμερούν έκανε τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Στο 30ο λεπτό ο Ονγκλά βρέθηκε μόνος από δεξιά στην περιοχή των Ελβετών και πλάσαρε διαγώνια, αλλά ο Ζόμερ είχε και πάλι «απάντηση», απομακρύνοντας την μπάλα.

Στην τελευταία σημαντική φάση του πρώτου 45λεπτου, μετά από κόρνερ και του Βίντμερ, ο Ακάντζι έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά ήταν αδύναμη και η μπάλα κατέληξε έξω από το αριστερό δοκάρι του Ονανά.

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε με γκολ και στο 48ο λεπτό, οι Ελβετοί κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα, ο Σακίρι από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα, στέλνοντας την μπάλα «συστημένη» στον Εμπολό, ο οποίος με πλασέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ονανά και έκανε το 1-0.

Στο 66` οι Ελβετοί έφθασαν πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Ονανά απέκρουσε το εξ επαφής πλασέ του Βάργκας από το ύψος της μικρής περιοχής

Μέχρι το τέλος προσπαθούσαν οι Καμερουνέζοι για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν τα κατάφερε, με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: Ελβέντι, Ακάντζι – Φαϊ

Eλβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκεζ (90΄ Κομέρτ), Σο (72` Φράι), Βάργκας (81` Ρίντερ), Σακίρι (72` Οκαφόρ), Εμπολό (72` Σεφέροβιτς).

Καμερούν (Ριγκομπέρ Σονγκ): Ονανά, Ενκουλού, Ανγκισά, Εκαμπί (74` Ενκουντού), Τσούπο-Μοτίνγκ (74` Αμπουμπακάρ), Γκουέτ, Ονγκλά (68` Οντούα), Φαϊ, Μπεμό (81` Ενγκαμαλέου), Καστελέτο, Τολό.