Mundial 2022: Πρόκριση για Κροατία, «μοιραίος» ο Λουκάκου για το Βέλγιο

Με τον Λουκάκου να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, το Βέλγιο έμεινε ισόπαλο με την Κροατία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η Κροατία αναδείχθηκε 0-0 με το Βέλγιο στο στάδιο Αχμάντ Μπιν Αλί, για την 3η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Βέλγοι μόνο σε περίπτωση νίκης, θα προκρίνονταν, αλλά τελικά έμειναν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Από την άλλη οι Κροάτες κατέκτησαν τη 2η θέση του ομίλου, που τους φέρνει αντιμέτωπους με την πρώτη του 5ου ομίλου (Ισπανία, Ιαπωνία ή Κόστα Ρίκα).

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς είχε την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρία. Της δόθηκε ένα πέναλτι το οποίο όμως ο διαιτητής το πήρε πίσω μετά από εξέταση VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνεθ έπαιξε όλα τα χαρτιά του και ο Ρομέλου Λουκάκου κλήθηκε από τον πάγκο να ψάξει στο γκολ, καθώς το Βέλγιο ήθελε μόνο τη νίκη.

Στο 60΄ σε φάση διαρκείας σούταρε στο αριστερό δοκάρι του Λιβάκοβιτς, ενώ στο 63΄ έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα ψηλά άουτ, ενώ ο γκολκίπερ της Κροατίας είχε εξουδετερωθεί.

Ο Λουκάκου έχασε ακόμα δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο 87΄ και το 89΄ για να εξελιχθεί στον απόλυτα «μοιραίο» παίκτη.
Έτσι, η πορεία των «κόκκινων διαβόλων» σταμάτησε στην Αλ Ραγιάν, ενώ οι φιναλίστ της προηγούμενης διοργάνωσης συνεχίζουν στην επόμενη φάση.

Κίτρινες: Ντεντόνκερ

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (90+1΄ Μάγερ), Κράμαριτς (64΄ Πάσαλιτς), Λιβάγια (64΄ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Ντεντόνκερ (72΄ Τίλεμανς), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Μενιέ (87΄ Εντέν Αζάρ), Ντε Μπρόινε, Βίτσελ, Καστάνιε, Τροσάρ (59΄ Τ. Αζάρ), Μέρτενς (46΄ Λουκάκου), Καράσκο (72΄ Ντοκού)