Mundial 2022: Πρωτιά για Μαρόκο και πρόκριση μετά από 36 χρόνια!

Το Μαρόκο με σκόρερ του Ζιγιές και Εν Νεσίρι νίκησε τον Καναδά και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου.

Για την 3η αγωνιστική του 6ου Ομίλου του Παγκόσμιου Κυπέλλου στο Κατάρ, το Μαρόκο επικράτησε με 2-1 τον Καναδά και κατέκτησε την πρώτη θέση του ομίλου της.

Η νίκη για το Μαρόκο ήρθε με τα γκολ του Ζιγιές στο 4ο λεπτό και του Εν Νεσίρι στο 23′. Το τελικό 2-1 έγινε στο 40′ με το αυτογκόλ του Αγκουέρντ.

Οι Μαροκινοί προκρίθηκαν για πρώτη φορά στους «16» του Μουντιάλ, έπειτα από 36 χρόνια και την παρουσία τους στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης του Μεξικού, όπου αποκλείστηκαν από τους Γερμανούς to 1986.

Tο Μαρόκο ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό.

Ο Μπόργιαν έδιωηε άτσαλα την μπάλα μακριά από την περιοχή του, με τον Ζιγιές να πλασάρει απ’ τα 40 μέτρα στην άδεια εστία, κάνοντας το 1-0 για τους Μαροκινούς.

Οι Μαροκινοί συνέχισαν να είναι εντυπωσιακοί. Στο 23’ μία καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από τον Χακίμι, έβγαλε τον Εν-Νεσίρι σε θέση βολής κι εκείνος δεν αστόχησε κάνοντας το 2-0 και «σφραγίζοντας» την πρόκριση των εντυπωσιακών Μαροκινών.

Στο 40’ ο Καναδάς «ξαναμπήκε» στο ματς κόντρα τη ροή του αγώνα. Ο Αντεκούγκμπε έκανε μία πολύ ωραία ντρίμπλα και μία χαμηλή σέντρα, με τον Αγκουέρντ να παρεμβάλλεται στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει άθελά του στο βάθος της εστίας του Μπουνού, δίνοντας την ευκαιρία στους Καναδούς να μειώσουν σε 2-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Εν-Νεσίρι σκόραρε ξανά, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε διότι ο Αγκουέρντ ήταν μπροστά στον Μπόργιαν κι επηρέαζε τη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Καναδάς μπήκε πολύ πιο δυνατά για να διεκδικήσει έστω το βαθμό της ισοπαλίας. Στο 58’ πλησίασε στην ισοφάριση, όμως η προβολή του Χόιλετ πέρασε άουτ.

Στο 71’ οι Καναδοί έχασαν απίστευτη ευκαιρία. Η κεφαλιά του Χάτσινσον χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπουνού, με την μπάλα να χτυπάει ακολούθως στο έδαφος χωρίς να περάσει τη γραμμή κι ο Τζόνστον με δεύτερη κεφαλιά την έστειλε ελάχιστα πάνω απ’ τα δοκάρια.

Οι Μαροκινοί άντεξαν στο τελευταίο 20λεπτο την πίεση των Καναδών και το τελικό σφύριγμα τους βρήκα να πανηγυρίζουν έξαλλα μία ιστορική και δίκαιη πρόκριση, αφήνοντας εκτός του Βέλγους.

Κίτρινες: Χόιλετ, Οσόριο, Αντεκούγκμπε, Βιτόρια

Καναδάς (Τζον Χέρντμαν): Μπόργιαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Αντεκούγκμπε (61’ Κονέ), Οσόριο (65’ Λαριέα), Καγιέ (60’ Χάτσινσον), Ντέιβις, Μπιουκάναν, Λάριν (60’ Ντέιβιντ), Χόιλετ (76’ Γουόδερσπουν).

Μαρόκο (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπουνού, Χακίμι (85’ Ζαμπράν), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουνάχι (77’ Ελ Γιαμίκ), Άμραμπατ, Σαμπίρι (65’ Αμαλάχ), Ζιγιές (76’ Χαμπντάλα), Εν-Νεσίρι, Μπουφάλ (65’ Αμπντουκλάλ)