Mundial 2022: Προκρίθηκε ως πρώτη η Ολλανδία

Η Ολλανδία έκανε το καθήκον της, επικράτησε του Κατάρ και προκρίθηκε ως 1η στον όμιλο

H Ολλανδία επικράτησε 2-0 του Κατάρ, στο Αλ Μπαϊτ, για τον 1ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Γκάαλ εξασφάλισε την πρώτη θέση, που σημαίνει ότι το Σάββατο (3/12) στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει τη δεύτερη του 2ου ομίλου (μία εκ των Αγγλία, Ιράν, ΗΠΑ, Ουαλία).

Το Κατάρ από την άλλη, παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Οι “Οράνιε” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκάκπο στο 26ο λεπτό και κλείδωσαν τη νίκη τους στο 49′ με το τέρμα του Φράνκι Ντε Γιονγκ, ενώ είχαν ακυρωθέν τέρμα με τον Μπέρχαους στο 68′ για χέρι του Γκάκπο στην αρχή της φάσης.

Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου, η Σενεγάλη νίκησε με 2-1 του Εκουαδόρ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

O αγώνας:

Στο 26΄ ο Κόντι Γκάκπο πήρε μια πάσα από τον Κλάασεν, έκανε διαγώνια κούρσα περίπου 20 μέτρων με δεξί σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Έτσι, ο 23χρονος επιθετικός της Αϊντχόφεν σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς παγκοσμίου κυπέλλου, προσθέτοντας το όνομά του σε ένα πολύ κλειστό “ club” θρυλικών Ολλανδών ποδοσφαιριστών. Αντίστοιχο επίτευγμα έχουν να επιδείξουν μόνο ο Γιόχαν Νέεσκενς (1974), ο Ντένις Μπέργκαμπ (1994) και ο Γουέσλι Σνάιντερ (2010).

Στο 50΄ ο Μπαρσάμ απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Μέμφις Ντεμπάι, όμως ο Φρένκι ντε Γιονγκ συνέλαβε… κοιμώμενους τους αμυντικούς του Κατάρ, μπήκε ανάμεσά τους και απλώς «έσπρωξε» τη μπάλα στα δίχτυα.

Ήταν το πρώτο γκολ του μέσου της Μπαρτσελόνα με την εθνική μετά από σχεδόν τρία χρόνια και κάπου εκεί το ματς έλαβε τέλος όσον αφορά τον τελικό νικητή, αλλά και την ομάδα που θα κατακτούσε την πρώτη θέση του Α΄ ομίλου.

Στις καθυστερήσεις ο Μπέρχαους έχασε την ευκαιρία να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, όταν το εκπληκτικό φαλτσαριστό του σουτ βρήκε στη συμβολή των δοκαριών του Μπαρσάμ.

Οι «Οράνιε» βρίσκονται ξανά στα νοκ άουτ ενός παγκοσμίου κυπέλλου και η αλήθεια είναι ότι με τις τρεις πρώτες εμφανίσεις τους δικαιούνται να ονειρεύονται κάτι περισσότερο. Ίσως και μια πορεία αντίστοιχη με το 2010, όταν είχαν φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης της Νότιας Αφρικής.

Κίτρινες: Ακέ

Ολλανδία (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ακέ, φαν Ντάικ, Τίμπερ, Μπλιντ, Ντάμφρις, Φρ. ντε Γιονγκ (86΄ Τέιλορ), ντε Ρόον (83΄ Κόπμαϊνερς_), Κλάασεν (66΄ Μπέρχαους), Ντεπάι (66΄ Γιάνσεν), Γκάκπο (83΄ Βέγκχορστ).

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσεθ): Μπαρσάμ, Αλαά (85΄ Αμπντουλαζίζ), Χασάν, Κούκι, Μιγκέλ, Μοχαμάντ (85΄ Μουσαάμπ), Μαντίμπο (64΄ Μπουντιάφ), Χατέμ, Αλ Χαϊντός (64΄ Ασαντάλα), Αφίφ, Αλμόεζ Αλί (64΄ Μουντάρι).