Mundial 2022: Στα ημιτελικά η πρωταθλήτρια κόσμου

Η Γαλλία νίκησε με 2-1 την Αγγλία στο «Αλ Μπαΐτ.

Η Γαλλία νίκησε με 2-1 την Αγγλία  και προκρίθηκε στα ημιτελικά του τουρνουά, όπου την προσεχή Τετάρτη (14/12) θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο, που νωρίτερα έκανε την μεγάλη έκπληξη κι απέκλεισε την Πορτογαλία.

Στα πρώτα λεπτά του Α’ μέρους, ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ γρήγορος, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά ορεξάτες μέσα στο γήπεδο. Οι Γάλλοι είχαν την πρώτη τελική στο 11’, με την κεφαλιά του Ζιρού να καταλήγει στην αγκαλιά του Πίκφορντ, ενώ στο 17΄ αξιοποίησε την ελαφρά υπεροχή της και προηγήθηκε.

Σε μια απρόσμενη στιγμή, ο Ορελιέν Τσουαμενί εξαπέλυσε «κεραυνό» έξω από την περιοχή από ασίστ του Γκριεζμάν, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Μπέλιγχαμ και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Πίκφορντ (1-0), που έπεσε αλλά δεν κατέστη δυνατό να διώξει.

Η Αγγλία προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και στο 21΄ το απευθείας φάουλ του Σο βρήκε σ΄ ετοιμότητα τον Λιορίς. Ο αρχηγός των «τρικολόρ» ήταν ξανά στη σωστή θέση στο επόμενο λεπτό, όταν σταμάτησε με τα πόδια το συμπαίκτη του στην Τότεναμ, Χάρι Κέιν.

Στο 27΄ οι Άγγλοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κέιν από τον Ουπαμεκανό, αλλά παρότι όντως υπήρξε παράβαση αυτή έγινε εκτός περιοχής και με τη σύμφωνη γνώμη του VAR από τη στιγμή που ο διαιτητής Σαμπάιο δεν υπέδειξε αρχικά το φάουλ, το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Λιορίς βγήκε νικητής στη μονομαχία με τον Κέιν, διώχνοντας σε κόρνερ το δυνατό σουτ του «κάπτεν» των «Τριών Λιονταριών». Το 0-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Άγγλοι απείλησαν με το σουτ του Μπέλιγχαμ στο 47΄ (απόκρουσε ο Λιορίς), η Αγγλία έφτασε στην ισοφάριση. Ο Σάκα ανατράπηκε στην περιοχή από τον Τσουαμενί στο 52΄ κι αυτή την φορά ο Σαμπάιο έδωσε το πέναλτι.

Ο Χάρι Κέιν εκτέλεσε εύστοχα  την έσχατη των ποινών στο 54΄ φέρνοντας το ματς στα ίσια. Με το γκολ αυτό ο αρχηγός της Αγγλίας «έγραψε ιστορία», καθώς στην 80ή του συμμετοχή με το εθνόσημο έφτασε τα 53 γκολ, «πιάνοντας» στην κορυφή τον Γουέιν Ρούνεϊ (σε 120 συμμετοχές).

Στο 64΄ ο Πίκφορντ έκανε σωτήρια επέμβαση στο σουτ του Ραμπιό, ενώ στο 70΄ η κεφαλιά του Μαγκουάιρ «έγλυψε» το δεξί δοκάρι του Λιορίς, ο οποίος έπεσε στην πορεία της μπάλας. Το ματς παιζόταν πάνω κάτω και στο 77΄ η Γαλλία έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Ζιρού, ο οποίος από πολύ κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίκφορντ, ο οποίος έκανε σωτήρια επέμβαση.

Στο  78΄  ο Ζιρού  ( πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Εθνικής), «πήρε το αίμα του πίσω» μετά από την «φαρμακερή» σέντρα του Γκριεζμάν . Ο φορ της Μίλαν την βρήκε με το κεφάλι και την έσπρωξε στα δίχτυα του Πίκφορντ  πετυχαίνοντας  το 53ο του γκολ με την φανέλα της Γαλλίας, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του (2-1).

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε, καθώς η Αγγλία κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 81’, από την ανόητη ενέργεια του Τεό Ερναντέζ πάνω στον Μέισον Μάουντ. Ο Χάρι Κέιν ήταν άστοχος από την άσπρη βούλα. Δίνοντας το δικαίωμα στην Γαλλία να κάνει το back to back σε ποημητελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αγγλία: (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς (90΄+8 Γκρίλις), Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον (79΄ Μάουντ, Ράις, Μπέλιγχαμ, Σάκα (79΄ Στέρλινγκ), Κέιν, Φόντεν (85΄ Ράσφορντ)

Γαλλία: (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ, Γκριεζμάν, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (79΄ Κομάν), Ζιρού, Μπαπέ