Ολυμπιακός: Έκανε το καθήκον του στη Θεσσαλονίκη και παρέμεινε αήττητος

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του ΠΑΟΚ για την 9η αγωνιστική της Α1 Basket League.

Ένα εύκολο μεσημέρι είχε ο Ολυμπιακός, με το πέρασμα του από την Θεσσαλονίκη για την 9η αγωνιστική κόντρα στον ΠΑΟΚ, να είναι αρκετά εύκολο, καθώς επικράτησε με 68-88 και παρέμεινε αήττητος στην Α1 Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στάθηκε αντάξια των περιστάσεων και με μια άνετη νίκη έκανε το 9-0 στην φετινή A1 Basket League. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο κομβικό για τη νίκη του Ολυμπιακού, καθώς κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους 30 πόντους.

Κορυφαίοι των Πειραιωτών ήταν οι Κάναν και Βεζένκοφ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να παίρνει και 10 ριμπάουντ. Μάλιστα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε καθόλου στο δεύτερο μέρος τους Γουόκαπ και ΜακΚίσικ, καθώς είχαν ενοχλήσεις.  Από τον “Δικέφαλο του Βορρά”, ο οποίος υποχώρησε στο 5-4, ξεχώρισε ο Φράνκε με 24 πόντους.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έδειξε να πατάει καλύτερα μέσα στο παρκέ, καθώς έβγαλε αρκετή ενέργεια και βρέθηκε να προηγείται με 12-9. Οι Πειραιώτες ωστόσο στη συνέχεια και για το υπόλοιπο του πρώτου δεκαλέπτου ανέτρεψαν τα δεδομένα και πήραν κεφάλι στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το υπέρ τους 14-23.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κράτησαν τον ίδιο ρυθμό και με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα. Οι φιλοξενούμενοι “πάτησαν το γκάζι” στο κλείσιμο του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 31-48, έχοντας προβάδισμα 17 πόντων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε από εκεί που σταμάτησε για τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν άφησαν το ματς να αλλάξει τροπή και με ανεβασμένη απόδοση αύξησαν τη διαφορά του σκορ. Οι “ερυθρόλευκοι” θέλησαν να καθαρίσουν από νωρίς το ματς, κάτι το οποίο κατάφεραν, καθώς έπειτα από 30 αγωνιστικά λεπτά και κλείνοντας την τρίτη περίοδο της αναμέτρησης βρέθηκαν μπροστά με 30 πόντους, 43-73.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ έκανε μια προσπάθεια ώστε να μειώσει τη διαφορά, πρακτικά το κατάφερε χωρίς όμως να είναι αρκετό, καθώς μείωσαν σε 67-86, (38’). Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να παίρνει την ένατη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις, ενώ το τελικό σκορ ήταν το 68-88.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 24 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαντς 10 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Μαργαρίτης 2, Σαλούστρος 3 (1/6 σουτ), Ρένφρο 6 (3/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς, Πόλι 8 (4/5 δίποντα), Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης 2, Σάιμπερτ 5 (1/6 τρίποντα), Καμπερίδης 6 (1), Σαρικόπουλος

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Κάναν 17 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Φαλ 2, Βεζένκοβ 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λούντζης 7 (1), Λαρεντζάκης 10 (1/6 τρίποντα), Πάπας, Σλούκας 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μπόλομποϊ 14 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές), ΜακΚίσικ