Mundial 2022: Στον τελικό η Αργεντινή

Με οδηγό τον Μέσι η Αργεντινή προκρίθηκε στον τελικό και ονειρεύεται το τρόπαιο.

Η Αργεντινή νίκησε 3-0 την Κροατία στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο «Lusail Iconic Stadium» ,με μαέστρο τον ο Λιονέλ Μέσι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της χώρας του ταγκό σε Παγκόσμιο Κύπελλο φτάνοντας τα 11 τέρματα ξεπερνώντας  τον Μπατιστούτα.

Στο πρώτα λεπτά του Α’μέρους και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν επιφυλακτικά, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν την κατοχή της μπάλας και την ομάδα του Σκαλόνι να ψάχνει το γκολ με τις κόντρα επιθέσεις.

Στο 25’ ο Έντζο Φερνάντες είχε την πρώτη τελική στο ματς, αλλά ο Λιβάκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 31’ ο Πέρισιτς προσπάθησε να απειλήσει μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 32’ έγινε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Φερνάντες βρήκε τον Άλβαρες ο οποίος πήγε πρώτος την μπάλα, ο Λιβάκοβιτς τον ανέτρεψε κι ο Ορσάτο έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση ο οποίος έκανε το 1-0 για την «αλμπισελέστε» στο 34’. Ο Χουλιάν Άλβαρες στο 39’ κέρδισε δύο κόντρες από τους Λόβρεν και Σόσα και με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο 43’ ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κοντινή κεφαλιά του ΜακΆλιστερ, ενώ στο 45’ ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έδιωξε δύσκολα τη σέντρα-σουτ του Γιουράνοβιτς.

Στην επανάληψη η Κροατία προσπάθησε να μπει επιθετικά όμως η Αργεντινή ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη ευκαιρία με τον Φερνάντες και πλάσαρε από δύσκολη γωνία, με τον Λιβάκοβιτς να είναι σε ετοιμότητα. Η Αργεντινή όσο περνούσαν τα λεπτά είχε περισσότερη ώρα την μπάλα πιέζοντας την άμυνα της Κροατίας. Στο 70’ ο  Λιονέλ Μέσι νίκησε όλη την άμυνα και σημείωσε το 3-0 τελειώνοντας το ουσιαστικά το ματς.

Στο 83’  ΜακΆλιστερ είχε άλλη μία τελική που πέρασε λίγο άουτ απ’ το δοκάρι του Λιβάκοβιτς, ενώ στο 85’ ο Λόβρεν από κοντά δεν μπόρεσε να μειώσει για τους Κροάτες.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Αργεντινούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Γαλλία-Μαρόκο. Μάλιστα, η αλμπισελέστε έκανε το 6/6 σε ημιτελικούς του Μουντιάλ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Eμιλιάνο Μαρτίνες, Μολίνα (86’ Φόιτ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ντε Πολ (74’ Παλάσιος), Φερνάντες, Παρέδες (62’ Λισάντρο Μαρτίνες), ΜακΆλιστερ (86’ Κορέα), Μέσι, Άλβαρες (74’ Ντιμπάλα).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα (46’ Όρσιτς), Μπρόζοβιτς (50’ Πέτκοβιτς), Κόβατσιτς, Μόντριτς (81’ Μάγιερ), Πάσαλιτς (46’ Βλάσιτς), Κράμαριτς (72’ Λιβάγια), Πέρισιτς.