Mundial 2022:Έσπασε το ρόδι η Αργεντινή

Πρώτη νίκη στο Παγκόσμιο η Αργεντινή κόντρα στο Μεξικό.

Για τη 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου η Αργεντινή νίκησε με 2-0 το Μεξικό, και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στους «16». Μετά την ήττα σοκ από την Σαουδική Αραβία, η «αλμπισελέστε» προχώρησαν σε αρκετές διαφοροποιήσεις στο βασικό σχήμα.

Το πρώτο ημίχρονο η Αργεντινή είχε μπήκε αρκετά δυναμικά έχοντας την κατοχή της μπάλας, ωστόσο αδυνατούσε να δημιουργήσει ρήγματα στη μεξικανική άμυνα, η οποία κρατούσε μακριά τους αντιπάλους από τη μεγάλη περιοχή. Στο 41΄Λαουτάρο Μαρτίνες είχε μια άστοχη κεφαλιά μετά από φάουλ του Μέσι, ήταν η μοναδική… κάτι σαν ευκαιρία της «αλμπισελέστε» στο πρώτο 45λεπτο, ενώ από την άλλη πλευρά ο Βέγκα είχε μία καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 45΄, που βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Στην επανάληψη ο Μέσι να σπατάλησε στο 52΄μια ευκαιρία έχοντας κακή εκτέλεση φάουλ από  εξαιρετικό σημείο που κέρδισε ο ίδιος.

Στο 64΄ο Μέσι  άνοιξε το σκορ με συρτό αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Οτσόα. Είναι το όγδοο γκολ του άσου της Παρί Σεν Ζερμέν σε Μουντιάλ (όσα είχαν πετύχει ο Ντιέγκο Μαραντόνα και ο Γκιγιέρμο Στάμπιλε, ενώ υπολείπεται ακόμη δύο του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα) τη μέρα που ισοφάρισε τον “Ντιεγκίτο” στην κορυφή των συμμετοχών σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (21).

Οι «Τρι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν με τους Αργεντινούς να μην έχουν διάθεση να  οπισθοχωρήσουν παίρνοντας  εύκολα το πολύτιμο προβάδισμα, για να έρθει ένα καταπληκτικό γκολ του Έντζο Φερνάντες στο 87΄ με εξαιρετικό σουτ .

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63΄ Μολίνα), Λισ. Μαρτίνες, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57΄ Φερνάντες), ΜακΑλιστερ (69΄ Παλάσιος), Λαουτ. Μαρτίνες (63΄ Αλβαρες), Ντι Μαρία (69΄ Ρομέρο), Μέσι

Μεξικό (Τάτα Μαρτίνο): Οτσόα, Αραούχο, Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο, Γκουαρδάδο (42΄λ.τρ. Γκουτιέρες), Τσάβες, Κ. Άλβαρες (66΄ Χιμένες), Ερέρα, Βέγκα (66΄ Αντούνα), Λοσάνο (73΄ Αλβαράδο)