Νάπολι-Φιορεντίνα: Έκανε πάρτι με 6αρα η Νάπολι απέναντι στους «βιόλα»

Πάρτι με 6αρα και 3η θέση για τη Νάπολι του Τζενάρο Γκατούζο.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική δράση της Κυριακής στην Serie A, η Νάπολι νίκησε εύκολα με το εμφατικό 6-0 την Φιορεντίνα στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα”.

Οι “Παρτενοπέι” μετά από 18 αγώνες έφτασαν τη Ρόμα στην 3η θέση με 34 βαθμούς, ξεπερνώντας τις Αταλάντα και Γιουβέντους που αγωνίζεται στις 19:00 και 21:45 αντίστοιχα, με τις Τζένοα και Ίντερ. Η Φιορεντίνα από την άλλη βρίσκεται 14η με 18 βαθμούς.

Η Νάπολι έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Φιορεντίνα, καθαρίζοντας από το πρώτο κιόλας ημίχρονο την υπόθεση νίκη. Οι παίκτες του Γκατούζο άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό, με πλασέ του Ινσίνιε, μετά την ασίστ του Πετάνια. Ο δεύτερος θα βγάλει νέα ασίστ, αυτή την φορά στο 36′ για τον Ντέμε που με προβολή έκανε το 2-0.

Το 3-0 έγραψε στο 38′ ο Λοσάνο με κοντινή προβολή, μετά από μαγική ενέργεια και ασίστ του Ινσίνιε. Ενώ το 4-0 έκανε στο 45′ ο Ζιελίνσκι, νικώντας από κοντά τον Ντραγκόφσκι.

Το 5-0 για τους γηπεδούχους έκανε με εκτέλεση πέναλτι ο Ινσίνιε στο 72ο λεπτό. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε με μακρινό σουτ ο Πολιτάνο στο 89′.

Νάπολι: Οσπίνα, Ρούι, Κώστας Μανωλάς (79′ Ραχμάνι), Κουλιμπαλί, Χισάι, Μπακαγιόκο, Ντέμε, Λοσάνο (61′ Πολιτάνο), Ζιελίνσκι (73′ Ελμάς), Ινσίνιε (79′ Κιόφι), Πετάνια (73′ Μέρτενς).

Φιορεντίνα: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς (85′ Μαρτίνεζ Κουάρτα), Πετσέλα, Ίγκορ, Μπιράγκι, Καστροβίλι (73′ Μποναβεντούρα), Άμπραμπατ (85′ Βαλέρι), Βενούτι, Καγιεχόν (74′ Πούλγκαρ), Ριμπερί (46′ Κουαμέ), Βλάχοβιτς.

Πρόγραμμα και αποτελέσματα 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 15 Ιανουαρίου

Λάτσιο – Ρόμα 3-0 (14′ Ιμόμπιλε, 23′, 67′ Λουίς Αλμπέρτο)

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Μπολόνια – Βερόνα 1-0 (19′ πεν. Ορσολίνι)

Τορίνο – Σπέτσια 0-0

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 2-1 (67′ πεν. Καντρέβα, 81′ Τορεγκρόσα / 55′ Ντε Πολ)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Νάπολι – Φιορεντίνα 6-0 (5′, 72′ πεν. Ινσίνιε, 36′ Ντέμε, 38′ Λοσάνο, 45′ Ζιελίνσκι, 89′ Πολιτάνο)

Κροτόνε – Μπενεβέντο (16:00)