Νάπολι- Ίντερ 1-1: Οσπίνα και Μέρτενς έδωσαν το εισιτήριο για τον τελικό στη Νάπολι

Στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας προκρίθηκε η Νάπολι, μετά το 1-1 κόντρα στην Ίντερ στο Σαν Πάολο. Έρικσεν και Μέρτενς οι σκόρερς για τις δύο ομάδες, κορυφαίος για τη Νάπολι ο Οσπίνα που “κατέβασε ρολά”.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, σε συνδυασμό με τη νίκη με 0-1 στην πρώτη αναμέτρηση κόντρα στην Ίντερ, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γιουβέντους, στις 17 του μηνός.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μόλις στο 3ο λεπτό η Ίντερ άνοιξε το σκορ (0-1). Ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Οσπίνα πιάστηκε στον ύπνο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του Δανού άσου, στην 9η συμμετοχή του με την φανέλα της Ίντερ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Λουκάκου για την Ίντερ στο 32′, όμως η κεφαλιά του Βέλγου φορ σταμάτησε πάνω στον Οσπίνα, που έδιωξε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία στο 40′, με τον Οσπίνα να λέει ακόμη ένα “‘οχι” σε σουτ του Καντρέβα.

Ότι δεν κατάφερε ο Καντρέβα το πέτυχε ο Μέρτενς, ισοφαρίζοντας για τη Νάπολι. Οι Παρτενοπέι έφυγαν στην κόντρα, ο Ινσίνιε πήρε την μπάλα από τον χώρο του κέντρου, έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έσπασε την μπάλα στον ερχόμενο Μέρτενς, που με πλασέ σκόραρε στο 41ο λεπτό, για το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπρόζοβιτς δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή για την Ίντερ στο 50′, αλλά ο Οσπίνα μπλόκαρε την μπάλα. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κρίστιαν Έρικσεν, στο 58ο λεπτό.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης οι Νερατζούρι αύξησαν την πίεση τους.

Στο 77′ ο Έρικσεν δοκίμασε απευθείας φάουλ, όμως ο Οσπίνα για ακόμη μια φορά απέκρουσε την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία στο 82′. Ο Έρικσεν σε πρώτη φάση έκανε ένα σουτ, ο Οσπίνα έδιωξε την μπάλα και στην συνέχεια της φάσης ο Μόζες πλάσαρε, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την Νάπολι να παίρνει την πρόκριση στον τελικό.

Κίτρινες: Οσπίνα 79′ / Άσλεϊ Γιανγκ 12′, Ντε Φρέι 38′

Νάπολι (Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χισάι, Ζιελίνσκι (85′ Γιουνές), Ντιέγκο Ντέμε, Ελίφ Ελμάς (65′ Ρουίζ ), Πολιτάνο (65′ Καγιεχόν), Μέρτενς (75′ Μίλικ), Ινσίνιε (85′ Γιουνές).

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντε Φρέι (88′ Ρανόκια), Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Καντρέβα (72′ Μόζες), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (88′ Σένσι), Άσλεϊ Γιανγκ, Λαουτάρο Μαρτίνες (72′ Σάντσες), Λουκάκου.