Νάπολι- Ίντερ: Μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας

Ισόπαλο το ντέρμπι στο Ντιέγκο Μαραντόνα μεταξύ της Νάπολι και της Ίντερ

H Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ίντερ στο Ντιέγκο Μαραντόνα, για την 25η αγωνιστική της Serie A.

Την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της Serie A έχασε η Νάπολι, με τους πρωταθλητές Ιταλίας να παραμένουν πρώτοι με +1. Την Κυριακή (13/2) έχει την ευκαιρία η Μίλαν να περάσει στην πρώτη θέση, αν νικήσει τη Σαμπντόρια.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 6ο λεπτό και ο Ινσίνιε το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Στο 12′ η Νάπολι έφτασε κοντά στο 2-0, αλλά το σουτ του Ζιελίνσκι σταμάτησε στο δοκάρι του Χαντάνοβιτς. Η Ίντερ κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 47′ με το σουτ του Τζέκο, ο οποίος έκανε το τελικό 1-1.

Νάπολι: Οσπίνα, Ρουί, Κουλιμπαλί, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (84’ Ζέσους), Φαμπιάν Ρουίθ (74’ Ανγκισά), Ινσίνιε (84’ Μέρτενς), Πολιτάνο (26’ Ελμάς), Οσιμέν (84’ Ουνάς)

Ιντερ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντιμάρκο (90’ Ντ’Αμπρόζιο), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου (83’ Βιδάλ), Ντζέκο, Πέρισιτς, Λαουτάρο Μαρτίνες (83’ Αλέξις Σάντσες)

Λάτσιο- Μπολόνια 3-0

Η Λάτσιο επιβλήθηκε με 3-0 της Μπολόνια στο «Ολίμπικο». Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Ιμόμπιλε στο 13ο λεπτό και έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Στην επανάληψη ακολούθησαν άλλα δύο γρήγορα τέρματα από τον Ματία Τζακάνι, στο 53ο και 63ο λεπτό.

Οι «Λατσιάλι» του Μαουρίτσιο Σάρι έφτασαν στους 42 βαθμούς και είναι στην έκτη θέση, ενώ εξακολουθούν να διατηρούν τις ελπίδες τους για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας περιόδου, καθώς απέχουν τρεις βαθμούς από την (τέταρτη) Γιουβέντους, αν και με παιχνίδι περισσότερο.