Νάπολι-Λάτσιο: Ναπολιτάνικο πάρτι και στο -2 από την 4αδα

Η Νάπολι διέλυσε τη Λάτσιο και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την 4αδα και το Champions League.

Στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» η Νάπολι του Κώστα Μανωλά νίκησε με 5-2 τη Λάτσιο και βρίσκεται μια ανάσα από την 4αδα και τις Μίλαν, Αταλάντα και Γιουβέντους.

Από την άλλη η Λατσιάλι μετά από 32 ματς βρίσκονται στην 6η θέση με 58 πόντους, πέντε λιγότερους από την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο και τρεις πάνω από την συμπολίτισσα Ρόμα.

Στο ματς η Νάπολι πήρε προβάδισμα με δύο γκολ πριν την συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου. Μόλις στο 7′ ο Ινσίνιε έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα.

Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κώστας Μανωλάς από τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς που σήκωσε ψηλά το πόδι, χτυπώντας τον Έλληνα αμυντικό.

Το 2-0 ήρθε λίγο αργότερα στο 12ο λεπτό με έξοχο σουτ του Πολιτάνο. Έτσι το ημίχρονο έληξε με την Νάπολι μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη ο Λορέντζο Ινσίνιε πέτυχε το 2ο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 3-0 στο 53′ με ωραίο σουτ από το όριο της περιοχής. Στην συνέχεια οι «παρτενοπέι» έφτασαν και στο 4-0 με φοβερό σουτ από τον Μέρτενς, που μπήκε και αυτός στην λίστα των σκόρερ, στο 65′.

Η Λάτσιο έβγαλε αντίδραση και μείωσε γρήγορα την διαφορά στα δύο τέρματα. Αρχικά στο 71′ ο Τσίρο Ιμόμπιλε βρήκε δίχτυα για 17η φορά στο πρωτάθλημα φέτος (4-1) και στην συνέχεια ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς έκανε το 4-2 στο 74ο λεπτό.

Το κερασάκι στην τούρτα στην πολύτιμη νίκη της Νάπολι έβαλε ο Όσιμεν, με ωραίο δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 80′, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.

Νάπολι: Μερέτ, Χισάι, Κουλιμπαλί, Μανωλάς, Ντι Λορέντζο, Μπακαγιόκο, Ρουίζ, Ινσίνιε, Ζιελίνκσι, Πολιτάνο, Μέρτενς.

Λάτσιο: Ρέινα, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα, Αλμπέρτο, Φαρές, Κορέα, Ιμόμπιλε.