Ρόμα- Αταλάντα: “Χ”αμένοι και οι δύο

Ισοπαλία στο Ολίμπικο μεταξύ Ρόμα και Αταλάντα.

Για την 32η αγωνιστική της Serie Α’, η Ρόμα έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Αταλάντα, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Ο βαθμός που μοιράστηκαν οι δύο ομάδες δεν βοήθησε καμιά εξ αυτών να πετύχουν τον στόχο τους.

Η γηπεδούχος Ρόμα με τον έναν αυτόν πόντο παρέμεινε στην 7η θέση με 55 βαθμούς τρεις πίσω από την συμπολίτισσα Λάτσιο που βρίσκεται μπροστά της στην έκτη θέση. Η ομάδα του Γκασπερίνι από την άλλη έφτασε στην τρίτη θέση την Γιουβέντους με 65 βαθμούς, αλλά έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Μίλαν που την προσπερνά για μόλις έναν πόντο.

Όσον αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο μέρος η Αταλάντα ήταν συντριπτικά ανώτερη από την Ρόμα και προηγήθηκε με το τέρμα του Μαλινόφσκι στο 26′ από το γύρισμα του Γκόσενς.

Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα ισορρόπησε και βρήκε τέρμα με τον Κριστάντε στο 75ο λεπτό.