Ανώτερη των περιστάσεων η Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε της Λάτσιο και έκλεισε με νίκη στην τελευταία αγωνιστική της Serie A.

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της η Νάπολι που επικράτησε της Λάτσιο με 3-1 στο “Σαν Πάολο”, στην τελευταία αγωνιστική της Serie A. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ιμόμπιλε, ο οποίος έγινε μόλις ο έκτος παίκτης στον 21ο αιώνα στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα (Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ισπανία, Ιταλία) που σημειώνει 36+ γκολ σε μια σεζόν. Οι άλλοι τέσσερις, πλην του Ιγουαΐν ήταν οι Κριστιάνο Ρονάλντο, Λιονέλ Μέσι, Λουίς Σουάρες και Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Σε ένα παιχνίδι αδιάφορο βαθμολογικά, καθώς η Νάπολι έχει “κλειδώσει” την 7η θέση της βαθμολογίας, όμως χάρη στην κατάκτηση του Κυπέλλου έχει εξασφαλίσει τo εισιτήριο για το Europa League.

Ωστόσο είχε στόχο να νικήσει, ώστε να πάει με αναπτερωμένο το ηθικό στον επαναληπτικό με την Μπαρτσελόνα για τη φάση των “16” του Champions League, την επόμενη εβδομάδα(8/8).

Αντίθετα η Λάτσιο είχε “κλειδώσει” την τέταρτη θέση και την έξοδο στο Champions League.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ρουίθ Πένια άνοιξε το σκορ για την Νάπολι, δοκίμασε την τύχη του από το όριο της περιοχής, το σουτ του βρήκε κάπου και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Λάτσιο βέβαια δεν άργησε να απαντήσει και στο 22’ ο έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μάρουσιτς βρήκε τον Ιμόμπιλε μέσα στην περιοχή, και αυτός με ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας(1-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Νάπολι πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, αυτή την φορά με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54’ του Ινσίνιε.

Το “κερασάκι στην τούρτα” για τη Νάπολι έβαλε ο Πολιτάνο στο τρίτο λεπτό του πρόσθετου χρόνου (90+3’), ο οποίος σούταρε από κοντά προς την κάτω δεξιά γωνία, με τον τερματοφύλακα της Λάτσιο να μην μπορεί να αντιδράσει για το τελικό 3-1.