Nations League: Μεγάλο διπλό της Κροατίας στη Γαλλία

Με ένα μεγάλο διπλό η Κροατία έφυγε από τη Γαλλία στην 4η αγωνιστική του Nations League.

Μεγάλη νίκη πήρε η Κροατία με 0-1 επί της Γαλλίας στο Σταντ ντε Φρανς” με το πέναλτι του Λούκα Μόντριτς με 1-0 και να “κυνηγά” τη Δανία (2-0 την Αυστρία) στη μάχη της πρώτης θέσης του γκρουπ. Από την άλλη, η Γαλλία μετά τις 4 πρώτες αγωνιστικές δεν έχει νίκη και θα κυνηγήσει να μην υποβιβαστεί.

Με μόλις δύο βαθμούς μετά από 4 ματς η Γαλλία του Ντιντιέ Ντεσάν βρίσκεται στην τελευταία θέση, ενώ η “Χρβάτσκα” με το δεύτερο σερί “τρίποντο” έφτασε τους 7 βαθμούς, δύο λιγότερους από τη Δανία.

Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ “συνήλθε” άμεσα μετά την εντός έδρας ήττα από την Κροατία πριν από μερικά 24ωρα και στο δεύτερο συνεχόμενο ματς που έδωσε στο “Πάρκεν Στάντιον” πήρε το “τρίποντο” με 2-0 επί της Αυστρίας.

Η “σεμνή τελετή” στην Κοπεγχάγη είχε ουσιαστικά κριθεί σε μεγάλο βαθμό από το πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο οι Σκανδιβανοί έβαλαν τις βάσεις για την τρίτη τους νίκη στον 1ο όμιλο της League A με τα γκολ των Γουίντ και Σκοβ Όλσεν.

Η σημερινή ήταν η δεύτερη ήττα για την Αυστρία, η οποία έμεινε πέντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Δανία και πλέον έχασε και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να βρεθεί στην κορυφή.

Οι δύο αήττητες ομάδες του 2ου ομίλου της League B, Ισλανδία και Ισραήλ έμειναν στο 2-2 στο Ρέικιαβικ, αποτέλεσμα που μπορεί να χαρακτηριστεί ευνοϊκό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με το βαθμό που απέσπασαν διατηρήθηκαν στην κορυφή του γκρουπ με 5 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη σημερινή τους αντίπαλο.

Νωρίτερα, την πρώτη του νίκη στον 3ο όμιλο της League C πέτυχε το Αζερμπάϊτζάν, με 2-0 επί της Λευκορωσίας, η οποία μετά από τέσσερις αγώνες δεν έχει καταφέρει ακόμη να πάρει «τρίποντο» κι ως εκ τούτου μετά τη σημερινή ήττα στο Μπακού “έπεσε” στην τελευταία θέση.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο επιθετικός της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Μαχίντ Εμρέλι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο 59ο λεπτό κι άνοιξε το σκορ στο 73΄, ενώ από δική του ασίστ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραμίλ Σεϊντάγεφ «σφράγισε» τη νίκη.

Νωρίτερα, για το ίδιο γκρουπ το Καζακστάν έκανε σημαντικότατο βήμα για την πρωτιά και την άνοδο στη μεγαλύτερη κατηγορία μετά τη νίκη του με 2-1 επί της Σλοβακίας στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητο στη διοργάνωση (3-1-0) με τα γκολ των Βορογκόφσκι και Αστάνοφ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ξεκίνημα του δεύτερου με τον Μπέρο, αλλά δεν κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα.»

Σημαντικότατο βήμα για την πρωτιά του 3ου ομίλου της League C και της ανόδου στη μεγαλύτερη κατηγορία έκανε σήμερα το Καζακστάν στην έδρα του, όπου επικράτησε με 2-1 της Σλοβακίας στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

Τελείωσαν, μάλιστα, το ματς με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντούντα (88΄) με δύο κάρτες μέσα σε ένα λεπτό!