Προκριματικά Μουντιάλ: Η Αυστραλία πήρε το εισιτήριο για το Κατάρ

Στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ προκρίθηκε η Αυστραλία, νικώντας στα πέναλτι το Περού

Η Αυστραλία σφράγισε το εισιτήριο για το Μουντιάλ του Κατάρ, νικώντας το Περού στη διαδικασία των πέναλτι με 5-4 (0-0 κ.δ).

Για πέμπτη σερί φορά και έκτη συνολικά στην ιστορία της η Αυστραλία προκρίνεται σε Παγκόσμιο Κύπελλο, αφήνοντας εκτός τους “Ίνκας”.

Τα «καγκουρό» θα βρίσκονται στον 4ο όμιλο του Μουντιάλ με Γαλλία, Δανία και Τυνησία.

Το ματς που διεξήχθη στο Αλ Ραγιάν έληξε χωρίς σκορ (0-0) τόσο στο 90λεπτο όσο και στην παράταση με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να λύσουν τις… διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Αυστραλοί που αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι, είχαν για ήρωα τον γκολκίπερ Άντριου Ρέντμεϊν, ο οποίος μπήκε στο 119′ ως αλλαγή για τα πέναλτι και… έκανε το καθήκον του.

Ο Μπόιλ ήταν εκείνος που ήταν άστοχος για τους Αυστραλούς στο πρώτο πέναλτι, ενώ για τους Λατινοαμερικανούς δεν βρήκαν στόχο οι Αντβίνκουλα στο τρίτο και Βαλέρα στο μοιραίο έκτο πέναλτι. Αμφότερα τα απέκρουσε ο απίθανος Ρέντμεϊν.

Αυστραλία: Ράιαν (120′ Ρέντμεϊν), Μπέχιχ (120′ Γκούντγουιν), Ρόουλς, Ράιτ, Άτκινσον (90′ Κάρατσιτς), Μούι, Λέκι (87′ ΜακΛάρεν), Ιρβάιν, Χρούστιτς, Μπόιλ, Ντιούκ (69′ Μαμπίλι)

Περού: Γκαλίζ, Αντβινκούλα, Ζαμπράνο, Κάλενς, Τράουκο, Τάπια, Καρίγιο (65′ Φλόρες), Πένια (80′ Ακίνιο), Γκονζάλες, Κουέβα (116′ Βαλέρα), Λαμπάντουλα