Nations League: Στον τελικό η Κροατία

Η Κροατία εξασφάλισε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Για τα ημιτελικά του Nations League η Κροατία πήρε την νίκη με 2-4 από την Ολλανδία στο «Ντε Κάιπ» και προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής.

Στο πρώτο μέρος και στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά αναγνωριστικά, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα προς τις αντίπαλες εστίες.

Στην πρώτη της οργανωμένη επιθετική προσπάθεια, η Ολλανδία άνοιξε το σκορ, στο 34’ με δράστη τον Μάλεν έπειτα από την ομαδική προσπάθεια των Χάκπο, Σίμονς και Βίφερ. Στην συνέχεια ο ρυθμός και των δυο ομάδων έπεσε και το 1-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η ομάδα του Ντάλιτς ενέβασε τον ρυθμό και βελτίωσε την εμφάνιση της με αποτέλεσμα στο 55΄ να κάνουν το 1-1 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κράμαριτς έπειτα από την ανατροπή του Μόντριτς στην περιοχή.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Κροάτες είχαν την καθολική κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 72΄ ο Πάσαλιτς έκανε την ανατροπή  μετά από πάσα του Ιβάνουσετς.

Για τις «τουλίπες» ο Λανχ στις καθυστερήσεις έστειλε το ματς στην παράταση εκμεταλλευόμενος  την αδράνεια της άμυνας. Στην παράταση η  «Χρβάτσκα» με τον Μπρούνο Πέτκοβιτς πήρε ξανά το προβάδισμα 3-2

Στο 114΄ ο Πάσαλιτς έχασε τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη για την Κροατία, όταν από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, ωστόσο, δύο λεπτά μετά κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πέτκοβιτς από τον Μαλάσια, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μόντριτς (4-2).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολλανδία (Ρόλαντ Κούμαν): Μπίλοου, Ντάμφρις (85΄ Λανχ), Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε (106΄ Μαλάσια), Βίφερ (75΄ Βαϊνάλντουμ), Κουπμάϊνερς, Ντε Γιονγκ, Σίμονς (64΄ Βέγκχορστ), Μάλεν (75΄ Μπερχβάιν), Χάκπο (106΄ Ντε Ρον)

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς (78΄ Στάνισιτς), Σούταλο (91΄ Πέτκοβιτς), Βίντα, Πέρισιτς, Μόντριτς (119΄ Μπάρισιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (85΄ Μάγερ), Πάσαλιτς, Ιβάνουσετς (79΄ Βλάσιτς), Κράμαριτς (90΄ Ερλιτς)