Nations League: Θριαμβευτικές νίκες για Πορτογαλία και Ελβετία

Σημαντικά δίπλα πήραν η Πορτογαλία και η Ελβετία απέναντι σε Τσεχία και Ισπανία, αντίστοιχα

Για την 5η αγωνιστική του Nations League, η Πορτογαλία πέρασε σαν σίφουνας με 0-4 από την Τσεχία και η Ελβετία νίκησε με 1-2 την Ισπανία.

Στον δεύτερο όμιλο της πρώτης κατηγορίας, η Πορτογαλία με πρωταγωνιστή τον Νταλό που πέτυχε δύο τέρματα επικράτησε με 0-4 της Τσεχίας και η Ελβετία έφυγε με το διπλό από τη Σαραγοσα με 1-2.

Στον πρώτο όμιλο της δεύτερης κατηγορίας, η Ουκρανία διέλυσε με 0-5 την Αρμενία και η Σκωτία νίκησε με 2-1 την Ιρλανδία. Στον δεύτερο όμιλο, το Ισραήλ με τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε το τρίποντο με 2-1 κόντρα στην Αλβανία, ενώ στον τέταρτο όμιλο, η Σλοβενία με τον Σπόραρ να σκοράρει νίκησε τη Νορβηγία με 2-1 και η Σερβία με 4-1 τη Σουηδία.

Στην τρίτη κατηγορία και στον όμιλο της Εθνικής μας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 0-1 στην Κύπρο και το Κόσοβο με 2-1 από την Βόρειο Ιρλανδία.

League A

1ος όμιλος

Κροατία-Δανία 2-1 (49΄ Σόσα, 79΄ Μάγερ – 77΄ Έρικσεν)

Γαλλία-Αυστρία 2-0 (55΄ Εμπαπέ, 64΄ Ζιρού)

2ος όμιλος

Τσεχία-Πορτογαλία 0-4 (33΄,52΄ Νταλό, 45΄+2 Φερνάντες, 82΄ Ντιόγκο Ζότα)

Ισπανία-Ελβετία 1-2 (55΄ Ζόρντι Άλμπα – 21΄ Ακάνζι, 58΄ Εμπολό)

3ος όμιλος

Ιταλία-Αγγλία 1-0 (68΄ Ρασπαντόρι)

Γερμανία-Ουγγαρία 0-1 (17΄ Άνταμ Σάλαϊ)

4ος όμιλος

Πολωνία-Ολλανδία 0-2 (14΄ Γκάκπο, 60΄ Μπερχβάιν)

Βέλγιο-Ουαλία 2-1 (11΄ Ντε Μπτράιν, 37΄ Μπατσουαγί – 50΄ Μουρ)

League B

1ος όμιλος

Σκωτία-Ιρλανδία 2-1 (50΄ Χέντρι, 81΄πεν. Κρίστι – 18΄ Ίγκαν)

Αρμενία-Ουκρανία 0-5 (22΄ Τίμτσικ, 57΄ Ζούμπκοφ, 69΄,84΄ Ντόβμπικ, 81΄ Ιγκνιατένκο

2ος όμιλος

Ισλανδία-Ρωσία* Ματαιώθηκε

Ισραήλ-Αλβανία 2-1 (46΄ Βάισμαν, 90΄+ Μπαρίμπο – 88΄ Ουζούνι)

*Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

3ος όμιλος

Βοσνία-Μαυροβούνιο 1-0 (45΄ Ντεμίροβιτς)

Φινλανδία-Ρουμανία 1-1 (12΄ Πούκι – 52΄ Τανάσε)

4ος όμιλος

Σλοβενία-Νορβηγία 2-1 (70΄ Σπόραρ, 81΄ Σέσκο – 47΄ Χάαλαντ)

Σερβία-Σουηδία 4-1 (18΄,45΄+1, 50΄ Μίτροβιτς, 70΄ Λούκιτς – 15΄ Κλάεσον)

League C

1ος όμιλος

Λιθουανία-Ν.Φαρόε 1-1 (41΄ Σλίβκα – 22΄ Αντρέασεν)

Τουρκία-Λουξεμβούργο 3-3 (16΄πεν. Ουντέρ, 39΄ Σανό, 87΄ Γιουκσέκ – 9΄ Μάρτινς, 37΄ Σινάνι, 69΄ Ροντρίγκες)

2ος όμιλος

Β. Ιρλανδία-Κόσοβο 2-1 (82΄ Γουάιτ, 90΄+3 Ματζένις – 58΄ Μουρίκι)

Κύπρος-ΕΛΛΑΔΑ 1-0 (18΄ Τζιωνής)

3ος όμιλος

Καζακστάν-Λευκορωσία 2-1 (29΄ Γκαμπίσεφ, 79΄ Ζαϊνουντίνοφ – 45΄+3 Σαβίτσκι)

Σλοβακία-Αζερμπαϊτζάν 1-2 (90΄+3 πεν. Γίρκα – 44΄ Νταντάσοφ, 90΄+5 Χαγκβερντί)

4ος όμιλος

Γεωργία- Σκόπια 2-0 (35΄ αυτ. Μιόφσκι, 64′ Κβαρατσκέλια)

Βουλγαρία-Γιβραλτάρ 5-1 (23΄ Αντόφ, 36΄ Ντεσπόντοφ, 52΄ Κιρίλοφ, 55΄ Στεφάνοφ, 81΄ Πετκόφ – 26΄ Τσιπόλινα)