Nations League: Τρίτη θέση για την Ιταλία

Την τρίτη θέση του Nations League κατέκτησε η Ιταλία.

Για τον μικρό τελικό του Nations League, η Ιταλία επικράτησε με 2-3 της Ολλανδίας και κατέκτησε την τρίτη θέση.

Οι Ιταλοί πήραν νωρίς το προβάδισμα με το τέρμα από το υπέροχο τελείωμα του Ντι Μάρκο στο 6ο λεπτό. Οι «Σκουάντρα Ατζούρα» έκανε δύο τα τέρματα της στο 20′ με δράστη τον Φρατέζι.

Η απάντηση της Ολλανδίας ήρθε στο 68′ με το γκολ του Μπεργκβάιν και αναπτερώθηκε το ηθικό των Οράνιε.

Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα η Ιταλία έκανε το 1-3 με την κούρσα και το πλασέ του Φεντερίκο Κιέζα.

Η Ολλανδία είχε ακυρωθέν τέρμα στο 82ο λεπτό με τον Βουτ Βέργκχορστ που πλάσαρε ιδανικά τον Ντοναρούμα αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ.

Εντέλει, η Ολλανδία μείωσε σε 2-3 με τον Βαϊνάλντουμ στο 90ο λεπτό και έτσι γράφτηκε το τελικό σκορ.

Σκόρερς: 6′ Ντι Μάρκο, 20′ Φρατέζι, 73′ Κιέζα – 67′ Μπέργκβάιν, 90′ Βάιναλντουμ

Κάρτες: 95′ Βέργκχορστ – 34′ Ντιμάρκο, 92′ Μπαρέλα, 95′ Ατσέρμπι

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Μπίλοου, Ντάμφρις, Γκερτρούιντα (46′ Βαϊνάλντουμ), Φαν Ντάικ, Ακε, Βίφερ (76′ Βέρμαν), Ντε Γιονγκ, Σίμονς (63′ Κουπμάινερς), Μάλεν (46′ Μπεργκβάιν), Χάκπο, Λανγκ (46′ Βέγκχορστ).

ΙΤΑΛΙΑ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Μάρκο (74′ Σπινατσόλα), Μπουοντζιόρνο, Ατσέρμπι, Τολόι, Βεράτι, Κριστάντε, Φρατέζι, Ρασπαντόρι (63′ Κιέζα), Ρετέγκι, Γκνόντο (64′ Ζανιόλο).