NBA: 2-0 οι Φοίνιξ Σανς τους Μπακς, ρεκόρ ο Αντετοκούνμπο

Οι Φοίνιξ Σανς έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ, πάλεψε μόνος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έκανε και ρεκόρ

Το Φοίνιξ υπερασπίστηκε ξανά την έδρα του και νίκησε με 118-108 τους Μπακς έκανε το 2-0 στη σειρά, αποκτώντας πολύ μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Αντετοκούνμπο «έγραψε ιστορία» στον αγώνα, καθώς σημείωσε 20 πόντους στην 3η περίοδο, όντας ο μοναδικός παίκτης με τους περισσότερους σε ένα 12λεπτο τα τελευταία 25 χρόνια στους τελικούς του ΝΒΑ. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχαν οι Κόμπι Μπράιαντ και ΛεΜπρόν Τζέιμς που είχαν πετύχει από 19 πόντους σε μία περίοδο, ο πρώτος το 2010 στους τελικούς των ΛΑ Λέικερς με την Βοστόνη και ο δεύτερος τέσσερα χρόνια μετά σε εκείνους ανάμεσα στο Μαϊάμι και στο Σαν Αντόνιο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός, αλλά απελπιστικά μόνος του με 42 πόντους (14/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 11/18 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 μπλοκ σε 40 λεπτά). Από τους «Ήλιους» ο Μπρίτζες σταμάτησε στους 27 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ο Μπούκερ πρόσθεσε άλλους 31 (7/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ ο Κρις Πολ στους 23 (7/15 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη).

Η σειρά, πλέον, μεταφέρεται στην στο «σπίτι» των «Ελαφιών» στα δύο επόμενα ματς και πλέον η ομάδα του Greek Freak δεν έχει το παραμικρό περιθώριο γι΄ απώλεια προκειμένου να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι διεκδίκησης του «δαχτυλιδιού». Ο τρίτος τελικός είναι προγραμματισμένος για τα ξημερώματα της 12ης Ιουλίου (Δευτέρα, 03:00).