NBA: Ανατροπή 20 πόντων και νίκη για τους Ρόκετς

Οι Ρόκετς «γύρισαν» ένα ματς που έμοιαζε χαμένο κόντρα στους Μπλέιζερς, με κορυφαίο τον Βίκτορ Ολαντίπο και καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα

Μόλις τέσσερα παιχνίδια διεξήχθησαν τα ξημερώματα στο ΝΒΑ, όμως το ένα από αυτά ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.

Τουλάχιστον, στο τέλος, αφού αρχικά φαίνονταν πως ο Λίλαρντ και η παρέα του θα έφευγαν με ένα «ξεκούραστο διπλό» από το Χιούστον, όμως εν τέλει οι Ρόκετς πήραν τη νίκη με 104-101 απέναντι στους Μπλέιζερς.

Οι Μπλέιζερς έκαναν ένα τρομερό ξεκίνημα με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 10-30 (!) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, οι Ρόκετς επέστρεψαν και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο είχαν πάρει ήδη το προβάδισμα με 53-50 και στο τρίτο το αύξησαν στους 13 πόντους (83-70).

Στη τελευταία περίοδο, όμως ήταν η σειρά του Πόρτλαντ να επιστρέψει και πήρε προβάδισμα με 88-86. Ο Ολαντίπο με καλάθι στα 27’’ έβαλε μπροστά το Χιούστον με τρεις (104-101), με τους Μπλέιζερς να χάνουν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση.

Για τους Ρόκετς, ο Ολαντίπο είχε 25 πόντους (11/23 σουτ) με τον Τζον Γουόλ να προσθέτει 20 πόντους και τον Κρίστιαν Γουντ να τελειώνει με 22 πόντους (12 ριμπάουντ).

Για τους Μπλέιζερς, ο Λίλαρντ σημείωσε 30 πόντους (11/23 σουτ) ενώ ο Γκάρι Τρεντ είχε 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 17-32, 53-50, 86-77, 104-101

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 6 (3/15 σουτ, 9 ριμπάουντ), Τζόουνς 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Καντέρ 13 (13 ριμπάουντ), Λίλαρντ 30 (5 τρίποντα, 9 ασίστ), Τρεντ 23 (7), Τζάιλς 2, Λιτλ, Χουντ 2, Σάιμονς 14 (4, τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 2 (6 ριμπάουντ), Τέιτ 2, Γουντ 22 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Γουόλ 20 (6/16 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ολαντίπο 25 (2/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάουζ 11 (2), Κάζινς 6 (1), Γκόρντον 8 (2/11 σουτ, 2 τρίποντα), Μπράουν 6 (2), Νουάμπα 2

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς

Φοίνιξ Σανς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 114-93

Οι Σανς είχαν εύκολο βράδυ κόντρα στους Γουόριορς καθώς επικράτησαν με 114-93 «σπάζοντας» έτσι ένα αρνητικό σερί τριών ηττών.

Το Φοίνιξ ξέφυγε με 33-19 στη πρώτη περίοδο, το Γκόλντεν Στέιτ όμως επέστρεψε και μείωσε στους τρεις στο τέλος του ημιχρόνου (53-47).

Μετά το πρώτο εξάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, οι «ήλιοι» έτρεξαν ένα σερί 11-0 ξεφεύγοντας με 69-57 και «έκλεισαν» το δωδεκάλεπτο με 85-71. Η διψήφια διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος με τους Σανς να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 9-8.

Για το Φοίνιξ, ο Μάικαλ Μπρίτζες πέτυχε 20 πόντους, με τους Νέιντερ και Κράουντερ να έχουν από 16.

Για τους «πολεμιστές», ο Στεφ Κάρι τελείωσε με 27 πόντους (5/10 τρίποντα).

Τα δωδεκάλεπτα: 36-29, 52-47, 85-71, 114-93

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 16 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τζόσον 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 20 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Αϊτόν 12 (13 ριμπάουντ), Πολ 13 (1), Καμίνσκι 12 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σμιθ 2, Ναντέρ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρτερ, Μουρ 2, Γκάλογουεϊ 8 (1)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 2 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Λούνι 2, Γουίγκινς 16 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κάρι 27 (5), Ούμπρε 4 (1/11 σουτ), Πασκάλ 12, Μπέιζμορ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουάισμαν 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουαναμέικερ 8, Μανιόν, Λι, Μέλντερ 3 (1), Πουλ 7 (1)

Μαϊάμι Χιτ – Λος Άντζελες Κλίπερς 105-109

Ένα «ψυχωμένο διπλό» πήραν τα ξημερώματα οι Κλίπερς μέσα στο Μαϊάμι με 105-109 κόντρα στους Χιτ, σε ένα παιχνίδι όπου δεν είχαν τους Τζορτζ, Λέοναρντ και Μπέβερλι.

Ένας αγώνας που είχε περισσότερες και πιο ηχηρές απουσίες από παρουσίες και τον Μπατούμ να θυμάται τον παλιό καλό του εαυτό, οι Κλίπερς αποδείχθηκαν περισσότερο «εφτάψυχοι».

Η ομάδα του Λος Άντζελες βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους, όμως με ένα επιμέρους 20-2 στην τρίτη περίοδο, έφεραν «τούμπα» το ματς παίρνοντας μάλιστα και διψήφια διαφορά. Το…μισό Μαϊάμι (έπαιζε χωρίς τους Μπάτλερ, Ντράγκιτς, Μάιερς Λεόναρντ, Μπράντλεϊ, Χάρκλες, Ιγκουοντάλα και Σίλβα), μπροστά στους 1.500 φιλάθλους του, δεν είχε δυνάμεις και λύσεις για επιστρέψει στο παιχνίδι, παραμένοντας στις τελευταίες θέσεις της Ανατολής (ρεκόρ 6-12)!!

Για τους νικητές, ο Μπατούμ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους (6/9 τρίποντα), με τους Λου Γουίλιαμς (17 πόντοι), Ρέτζι Τζάκσον (16 πόντοι) και Μάρκους Μόρις (16 πόντοι) να τον ακολουθούν.

Για τους Χιτ, ο Χίροου είχε 19 πόντους (10 ριμπάουντ) και ο Γκέιμπ Βίνσεντ 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-19, 50-48, 69-88, 105-109

ΧΙΤ: Ολίνικ 9 (3), Αντεμπάγιο 16 (6/16 σουτ, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χίρο 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ναν 10, Ρόμπινσον 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ατσούγια 10 (5 ριμπάουντ), Οκπάλα 5 (1), Βίνσεντ 18 (2), Στρας 12 (4)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 18 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιμπάκα 10 (4/13 σουτ, 2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Τζάκσον 16 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαν 12 (1), Κενάρντ 9 (1), Μόρις 16 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπατς 6 (8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κόφι 5 (1)

Ντιτρόιτ Πίστονς – Λος Άντζελες Λέικερς 107-92

Οι Πίστονς υποχρέωσαν τους Λέικερς στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, για πρώτη φορά φέτος, αφού επικράτησαν με 107-92 και τον Μπλέικ Γκρίφιν να πραγματοποιεί μια εμφάνιση από τα παλιά.

Το Ντιτρόιτ ήταν καλύτερο σε όλο το ματς, σε ένα παιχνίδι όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε διψήφια διαφορά, όμως ένα σερί 16-0 των γηπεδούχων αρκούσε για το 104-87, δίνοντας ουσιαστικά τέλος στην υπόθεση νίκη.

Για τους Πίστονς, ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 23 πόντους (8/16 σουτ, 5/10 τρίποντα) και ο Γουέιν Έλινγκτον πέτυχε 20 πόντους (6/9 τρίποντα).

Για τους «Λιμνάνθρωπους», οι οποίοι παρατάχθηκαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις (ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο), οι Λεμπρόν Τζέιμς και Κάιλ Κούζμα πέτυχαν από 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-31, 56-58, 82-78, 107-92

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 23 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκραντ 14 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ασίστ), Πλάμλι 17 (10 ριμπάουντ), Έλινγκτον 20 (6), Ράιτ 6 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντουμπούργια 2, Στιούαρτ 8 (6 ριμπάουντ), Ρόουζ 14, Φ. Τζάκσον, Μίχαλιουκ, Τ. Τζάκσον 3 (1), Σιρβίντις

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 22 (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κούζμα 22 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκασόλ (9 ριμπάουντ), Σρούντερ 10 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Κάλντγουελ-Πόουπ 6, Μόρις, Κάκοκ 2, ΜακΚίνι, Χάρελ 8, Κουκ, Μάθιους 3 (1), Καρούσο 6, Χόρτον-Τάκερ 13 (3)