Προκρίθηκε αήττητος στην επόμενη φάση ο Ηρακλής

Ο Ηρακλής γλίτωσε την «αυτοκτονία» κόντρα στη Μονς και προκρίθηκε ως αήττητος στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup.

Ο Ηρακλής είχε προβάδισμα 11 πόντων στην τέταρτη περίοδο, είδε τη Μονς να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση με τον «Γηραιό» να σώζει την παρτίδα στο έξτρα πεντάλεπτο αφού επικράτησε με 75-79 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Χάνλαν ήταν ο κορυφαίος των Θεσσαλονικέων με 22 πόντους ενώ ο Βασίλης Καββαδάς σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Βέλγους, ο Ντάρχαμ είχε 16 πόντους, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν οι Μπαρνς και Σπένσερ.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του δεν είχε καλό ρυθμό, με αποτέλεσμα να είναι κακό ποιοτικά εξ’ ου και το χαμηλό σκορ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (11-11). Στη δεύτερη περίοδο ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα, όμως ένα 11-0 σερί της Μονς της έδωσε το προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-26.

Στην τρίτη περίοδο, ήταν η σειρά του «Γηραιού» να κάνει 11-0 σερί, αφού βρέθηκε πίσω με 37-29, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων ενώ πήγε στην τελευταία περίοδο με μια διαφορά ασφαλείας των επτά πόντων. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό ανεβάζοντας τη διαφορά στους 11 πόντους. Κάπου εκεί όμως, ο Ηρακλής έπαθε «μπλακ-άουτ» και η Μονς το εκμεταλλεύτηκε και με ένα 11-2 μείωσε στο καλάθι. Ο Χάνλαν παραλίγο να αποδειχθεί μοιραίος για την ομάδα του, αφού με ένα λάθος έδωσε την ευκαιρία στους Βέλγους να κάνουν την «έκπληξη». Ο ίδιος παίκτης, ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε χάνοντας την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι Θεσσαλονικείς εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι αυτή τη φορά, πήραν μια διαφορά πέντε πόντων (71-76) την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος, παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 75-79.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 32-26, 45-52, 66-66 (κ.δ.), 75-79

ΜΟΝΣ (Μπόσνιτς): Μπαρνς 14 (2), Μορτάντ 3, Πενάβα 10, Σμιθ 12 (2), Σπένσερ 14 (10 ριμπάουντ), Ντάρχαμ 16 (3), Λαμποτ, Έμανγκ, Βαν Κάνεγκχεμ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 8 (1), Χάνλαν 22 (1), Χάτσερ 7 (1), Καββαδάς 11 (11 ριμπάουντ), Μπόουλιν 7 (1), Ιμπανκς 2, Τσαϊρέλης 6, Σαγκς 7 (1), Σχίζας 6, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης