NBA: Επικράτησαν των Ράπτορς οι Σέλτικς – Νίκες για Χιτ, Μπλέιζερς

Σταμάτησαν των σερί δύο ηττών τους οι Σέλτικς, «Μέλο» από τα παλιά στο Πόρτλαντ και το τριπλ νταμπλ του Μπάτλερ έδωσε τη νίκη στους Χιτ.

Σέλτικς και Ράπτορς αναμετρήθηκαν στο «Boston Garden» στο μεγάλο παιχνίδι της Ανατολής, με τους πρώτους να μετράνε δύο σερί ήττες ενώ τους Καναδούς δύο σερί νίκες. Εν τέλει, οι «Κέλτες» ήταν αυτοί που χαμογέλασαν αφού επικράτησαν με 120-106, βρίσκοντας στα πρόσωπα των Ογιελέγιε και Πρίτσαρντ δύο απροσδόκητους ήρωες.

Οι Σέλτικς ήταν τα «αφεντικά» του παιχνιδιού από την αρχή του αγώνα, με την διαφορά μάλιστα κάποια στιγμή να φτάνει και τους 19 πόντους. Οι Ράπτορς στην τέταρτη περίοδο μείωσαν στους 5 (98-93), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους 15-5 για να δώσουν οριστικό τέλος στο ματς.

Για τους Σέλτικς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ογιελέγιε με 24 πόντους (8/12 σουτ, 6/8 τρίποντα) ενώ τον ακολούθησαν οι Κέμπα Γουόκερ με 21 πόντους (5/8 τρίποντα) και Πρίτσαρντ με 20 πόντους (6/10 σουτ, 6/8 τρίποντα).

Για τους Ράπτορς, ο Λάουρι είχε 24 πόντους (10/15 σουτ) και ο Σιακάμ 23 πόντους (8/14 σουτ, 2/4 τρίποντα)

Τα δωδεκάλεπτα: 34-29, 66-56, 88-80, 120-106

ΣΕΛΤΙΚΣ: Ογιελέγιε 24 (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιτουμ 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τάις 8 (5 ριμπάουντ), Γουόκερ 21 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 12 (3/14 σουτ, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Τόμπσον 4 (11 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 4, Νέσμιθ, Φολ 4, Πρίτσαρντ 20 (6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έντουαρντς 3 (1), Γουότερς, Γκριν 3 (1)

ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 23 (2), Μπέινς 8 (8 ριμπάουντ), Λάουρι 24 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πάουελ 15 (6/15 σουτ), ΒανΒλίτ 5 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 11 ασίστ), Μπουσέ 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μπέμπρι 4, Τζόνσον 9 (1), Γουάτσον 6 (2), Τόμας, Ντέιβις

Χιούστον Ρόκετς – Μαϊάμι Χιτ 94-101

Τις τέσσερις σερί νίκες έφτασαν οι Χιτ καθώς τα ξημερώματα επικράτησαν και των Ρόκετς μέσα στο Χιούστον με 94-101 και τον Τζίμι Μπάτλερ να σημειώνει τριπλ νταμπλ.

Η αγωνιστική άνοδος των περσινών φιναλίστ των τελικών του ΝΒΑ, συνδυάστηκε με την επιστροφή του Τζίμι Μπάτλερ. Ο ίδιος απέδειξε για ακόμα μια φορά ότι είναι ο ηγέτης αυτής της ομάδας.

Οι Ρόκετς είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και πίστευαν ότι θα έχουν ένα εύκολο βράδυ αλλά λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο. Το Μαϊάμι επέστρεψε από το -13 και με ένα επιμέρους σκορ 28-10 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, πέρασε μπροστά με 63-75. Το Χιούστον μείωσε λίγο πριν το φινάλε σε 94-97, όμως ο Μπάτλερ ήταν και πάλι εκεί καθώς έπειτα από άστοχη επίθεση της ομάδας, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε τον επίλογο του αγώνα.

Ο Τζίμι «Buckets» λοιπόν, σημείωσε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ όντας ο πρώτος σκόρερ του Μαϊάμι. Ο Μαξ Στρους είχε 21 πόντους (6/9 σουτ, 5/8 τρίποντα) και ο Ναν πρόσθεσε 16 πόντους (7/18 σουτ).

Για τους Ρόκετς, Έρικ Γκόρντον και Τζον Γουόλ είχαν από 17 πόντους ενώ Κάζινς και Τέιτ σημείωσαν από 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-19, 53-47, 63-75, 94-101

ΡΟΚΕΤΣ: Τάκερ 8 (2), Τέιτ 16 (7 ριμπάουντ), Κάζινς 16 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Γουόλ 17 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ολαντίπο 6 (1), Χάουζ 9 (3/13 σουτ, 1/9 τρίποντα), Γκόρντον 17 (3/10 τρίποντα), Μπράουν 3 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νουάμπα 2, ΜάκΛεμορ

ΧΙΤ: Ολίνικ 6 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Μπάτλερ 27 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Αντεμπάγιο 10 (13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 λάθη), Ναν 16 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 15 (5), Ατσούγια 2, Ιγκουοντάλα 2 (5 ριμπάουντ), Βίνσεντ 2, Στρους 21 (5)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Φιλαδέλφεια Σίξερς 118-114

Σε ένα πλήρως ανταγωνιστικό παιχνίδι, οι Μπλέιζερς πήραν τη νίκη με 118-114 κόντρα στους Σίξερς και τον Καρμέλο Άντονι να θυμάται τα χρόνια του στη Νέα Υόρκη.

Ο αγώνας είχε 13 εναλλαγές στο σκορ και 8 ισοπαλίες, όμως το Πόρτλαντ «μίλησε» στο τέλος. Ο Άντονι σημείωσε τους 15 από τους 24 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα του προς τη νίκη ενώ με 2/2 βολές 3.1” πριν το φινάλε έγραψε το 116-114. Στην επόμενη φάση ο Κόβινγκτον έκλεψε τη μπάλα και ο Λίλαρντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Για τους Μπλέιζερς, ο «Ντέιμ» είχε 30 πόντους και τον Καρμέλο Άντονι να τον ακολουθεί με 24 πόντους (9/15 σουτ, 4/5 τρίποντα)

Για τους Σίξερς, ο Εμπίιντ είχε 35 πόντους (13/25 σουτ), ο Σίμονς 23 πόντους (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ) και ο Χάρις 17 πόντους (9/9 βολές)

Τα δωδεκάλεπτα: 37-36, 60-63, 89-93, 118-114

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Κόβινγκτον 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καντέρ 10 (14 ριμπάουντ), Λίλαρντ 30 (6/21 σουτ, 4 τρίποντα, 7 ασίστ), Τρεντ 19 (5), Άντονι 24 (4), Τζάιλς 2 (7 ριμπάουντ), Χουντ 8, Σάιμονς 11 (1)

ΣΙΞΕΡΣ: Χάρις 17 (4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκριν 5 (1), Εμπίντ 35 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Σίμονς 23 (11 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κάρι 15 (3), Χάουαρντ 3 (5 ριμπάουντ), Μάξεϊ 5, Θάιμπουλ 4 (1), Κορκμάζ 7 (5 ριμπάουντ)

Ντιτρόιτ Πίστονς – Ιντιάνα Πέισερς 95-114

Οι Πέισερς μετρούσαν τέσσερις σερί ήττες, όμως απέναντι στους Πίστονς βρήκαν το τέλειο «θύμα» και επικράτησαν με 95-114.

Η Ιντιάνα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο αφού στην τρίτη περίοδο με ένα επιμέρους 30-18 ξέφυγε με 70-82 και τους Πίστονς από εκεί και πέρα να έχουν ρόλο κομπάρσου.

Για τους Πέισερς, ο Σαμπόνις «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ (9/14 σουτ), τον Μάλκομ Μπρόγκντον να έχει 18 πόντους (8/19 σουτ, 2/5 τρίποντα) και τον Λαμπ να προσθέτει 17 πόντους (6/7 σουτ, 3/3 τρίποντα).

Από την πλευρά των Πίστονς, ο Τζος Τζάκσον είχε 18 πόντους (8 ριμπάουντ, 6/10 σουτ), ο Αϊζέια Στιούαρτ 17 πόντους και ο Μπλέικ Γκρίφιν σημείωσε 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-28, 52-52, 70-82, 95-111

ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 16 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκραντ 9 (4/17 σουτ, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Στιούαρτ 17 (7 ριμπάουντ), Έλινγκτον 7 (1/6 τρίποντα, Ράιτ 6 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπέι 10 (2), Ντουμπούγια 6 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 4, Μίχαλιουκ 2, Τζάκσον 18 (8 ριμπάουντ), Σιρβίντις

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σαμπόνις 26 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ 9 (1), Τέρνερ 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 18 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τ. Χόλιντεϊ 11 (2), Μπιτάτζε, ΜακΚόνελ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμνερ 2, Α. Χόλιντεϊ 7 (1), Λαμπ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Γκόλντεν Στείτ Γουόριορς – Ορλάντο Μάτζικ 111-105

Με τον Στεφ Κάρι να είναι ξανά «μαγικός», οι Γουόριορς πήραν δύσκολα τη νίκη κόντρα στους Μάτζικ με 111-105.

Οι Γουόριορς πήραν μια διαφορά 13 πόντων στη δεύτερο περίοδο (35-22), αλλά οι Μάτζικ επέστρεψαν και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 47-55. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου πήγαν στο +11 (47-58), όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γκόλντεν Στέιτ να απαντήσει γυρνώντας το παιχνίδι.

Ο Κάρι και η παρέα του, με ένα 14-0 σερί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο πήραν διαφορά 9 πόντων (100-91) και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα τους από εκεί και πέρα.

Για τους «πολεμιστές», ο Κάρι είχε 40 πόντους (8 ριμπάουντ, 14/26 σουτ, 10/19 τρίποντα) και ο Άντριου Γουίγκινς 21 πόντους (8/13 σουτ, 2/5 τρίποντα)

Για το Ορλάντο, ο Βούτσεβιτς σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τους Μπέικον και Ρος να προσθέτουν από 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-19, 47-55, 84-80, 111-105

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 8 (6 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Γουιγκινς 21 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τοσκάνο-Άντερσον 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κάρι 40 (10 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη), Ούμπρε 17 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πασκάλ 2, Μπέιζμορ 3 (1), Γουαναμέικερ, Λι, Μέλντερ 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΜΑΤΖΙΚ: Ένις 17 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κλαρκ 2, Μπέικον 20 (4), Βούτσεβιτς 25 (8/23 σουτ, 3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μέισον, Οκέκε 9 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπερτς 9 (8 ριμπάουντ), Μπάμπα 3, Ρος 20 (8/27 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)