NBA: Ισοφάρισαν τη σειρά οι Μπακς

Με νέα νίκη επί των Φοίνιξ Σανς, οι Μιλγουόκι Μπακς ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν εντός έδρας με 109-103 επί των Φοίνιξ Σανς και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ.

Τα “Ελάφια” είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μίντλετον που σημείωσε 40 πόντους, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι κυρίαρχος στην άμυνα, έχοντας 26 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε 43 λεπτά. Για τους Σανς τεράστια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος είχε 42 πόντους σε 39 λεπτά.

Πλέον τα ξημερώματα της Κυριακής οι Μπακς θα προσπαθήσουν να σπάσουν την έδρα του Φοινιξ και να αποκτήσουν πλεονέκτημα στη σειρά.

Η φάση του αγώνα έγινε όταν το σκορ ήταν 101-99 υπέρ των Μπακς. Ο Έιτον προσπάθησε να καρφώσει, αλλά ο Giannis με εκπληκτική τάπα τον σταμάτησε.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-23, 52-52, 76-82, 109-103

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ (5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 26 (11/17 δίποντα, 4/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λόπεζ 14 (4/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Μίντλετον 40 (12/25 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 13 (4/15 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κόνατον 11 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Πόρτις 3 (1)

Φοίνιξ Σανς (Μόντι Γουίλιαμς): Μπρίτζες 7 (1), Κράουντερ 15 (3/9 τρίποντα), Έιτον 6 (3/9 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Μπούκερ 42 (17/25 δίποντα, 8/9 βολές), Πολ 10 (5/13 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Πέιν 9 (1), Κρεγκ 4, Τζόνσον 10 (2)