NBA Playoffs: Νέο “break” από τους Μαϊάμι Χιτ μέσα στη Βοστόνη

Οι Μαϊάμι Χιτ ανταπέδωσαν το break που δέχθηκαν από τους Μπόστον Σέλτικς, επικρατώντας μέσα στη Βοστόνη για το 2-1 στη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας των NBA Playoffs.

Οι Μαϊάμι Χιτ απάντησαν στο break των Σέλτικς με δικό τους μεγάλο διπλό στη Βοστόνη, επικρατώντας με 109-103, παρότι έχασαν τον Τζίμι Μπάτλερ που δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τραυματισμό στο γόνατο. Πήραν έτσι προβάδισμα με 2-1 στη σειρά και το αβαντάζ της έδρας πίσω.

Ο ηγέτης του Μαϊάμι υπέστη φλεγμονή στο γόνατο και αποχώρησε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, με τους ανθρώπους της ομάδας, να ενημερώνουν ότι ο Τζίμι Μπάτλερ δεν θα επιστρέψει στο δεύτερο μέρος. Το ίδιο πρόβλημα είχε αντιμετωπίσει και στον πρώτο γύρο απουσιάζοντας από ένα ματς με τους Χοκς.

Το κενό κάλυψε επάξια ο Μπαμ Αντεμπάγιο που έκανε double-double με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Μαξ Στρους και Πι Τζέι Τάκερ πρόσθεσαν από 16 και 17 πόντους, αντίστοιχα. Έτσι η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της Ανατολής υπερασπίστηκε τη διαφορά 21 πόντων που είχε από την πρώτη περίοδο (18-39).

Πρώτος σκόρερ για τους Σέλτικς ήταν ο Τζέιλεν Μπράουν με 40 πόντους (και 9 ριμπάουντ), ενώ “διπλός” ήταν ο Αλ Χόρφορντ με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ. Αντίθετα, πολύ μακριά από τα συνήθη στάνταρ του ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ, που έμεινε στους 10 πόντους με 3/14 σουτ (1/7 τρίποντα) και 6 λάθη. Οι Σέλτικς δεν είχαν καθαρό μυαλό στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, όταν και μείωσαν στον πόντο, και έχασαν την ευκαιρία να κερδίσουν μέσα στην έδρα τους.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-39, 47-62, 72-87, 103-109

Σέλτικς: Τέιτουμ 10 (3/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χόρφορντ 20 (3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Τάις 1, Σμαρτ 16 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπράουν 30 (11/11 διποντα, 3/9 τρίποντα, 9/12 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 λάθη), Γουίλιαμς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ, Πρίτσαρντ 3 (1), Στάουσκας 3 (1)

Χιτ: Τάκερ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 8, Αντεμπάγιο 31 (15/21 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λάουρι 11 (4/11 σουτ, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Στρους 16 (4), Μάρτιν 8 (1), Ντέντμον, Βίνσεντ 3 (1), Χίρο 8 (4/15 σουτ, 0/6 τρίποντα), Ολαντίπο 5, Ρόμπινσον 2