NBA: Πρώτη νίκη για Λέικερς

Χριστουγεννιάτικο δώρο για τους φίλους των Λέικερς, καθώς η ομάδα του Λος Άντζελες πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για τη φετινή σεζόν απέναντι στους Μάβερικς.

Δύο στα δύο για το Μπρούκλιν που από το ξεκίνημα έδειξε ότι φέτος θα διεκδικήσει μια θέση στους τελικούς.

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΙΚΕΡΣ-ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ 138-115

Στο πρώτο ημίχρονο αν και οι Λέικερς υπερείχαν σε όλες τις λεπτομέρειες το Ντάλας πάλευε να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου οι Μάβερικς προσπαθούσαν να είναι ανταγωνιστική όμως η παρέα του Λεμπρόν δεν τους άφησε καμία επιλογή.

Για τους πρωταθλητές ο Άντονι Ντέιβις είχε 28 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Λεμπρόν Τζέιμς 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασίστ όπως και ο Χάρελ προσέθεσε άλλους 22.

Για τους φιλοξενούμενους ο Λούκα Ντόνιτς ήταν φυσικά ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 27 πόντους και 7 ασίστ χωρίς όμως να έχει αντίστοιχη βοήθεια από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-30, 69-57, 99-85, 138-115

Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ-ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 95-123

Δεύτερη σερί νίκη για τους Νετς εκτός έδρας αυτή τη φορά απέναντι στους Σέλτικς με 123-95. Μάλιστα είναι η πρώτη ομάδα μετά τους Λέικερς της σεζόν 2008/09 που πετυχαίνει δυο νίκες στο ξεκίνημα της χρονιάς με τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ανταγωνιστικό για τις δυο ομάδες όμως στο δεύτερο μέρος αυτό άρχισε σταδιακά να αλλάζει μέχρι που το Μπρούκλιν ξέφυγε στο σκορ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε 37 πόντους σε 33 λεπτά συμμετοχής με 7/10 τρίποντα και ο Κέβιν Ντουράντ προσέθεσε άλλους 29.

Για την Βοστόνη ο Τζέϊλιν Μπράουν ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 27 πόντους ενώ ο Τζέϊσον Τέιτουμ έμεινε στους 20.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-26, 54-51, 77-86, 95-123

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ-ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ 108-121

Οι Κλίπερς μετά την νίκη τους επί των πρωταθλητών Λέικερς, επιβλήθηκαν εύκολα στο Ντένβερ των Νάγκετς με 108-121.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά καλό για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι σκόραραν 72 πόντους έναντι μόλις 55 των Νάγκετς.

Το Ντένβερ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά, όμως οι επιθέσεις τους έδειχναν να μην έχουν καθαρό μυαλό και συνοχή, σε αντίθεση με αυτές της ομάδας του Λος Άντζελες που οι συνεργασίες των παικτών του Τάιρον Λου έμοιζαν πολύ καλά δουλεμένες.

Για τους Κλίπερς κορυφαίος ήταν για ακόμα ένα βράδυ ο Πολ Τζόρτζ έχοντας 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ καθώς και ο Καουάι Λέοναρντ, ο οποίος είχε 21 πόντους, με 5 ριμπάουντ,7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Για το Ντένβερ που ακόμα ψάχνει την πρώτη του νίκη για τη φετινή σεζόν, ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν πολύ κοντά σε ένα ακόμα τριπλ νταμπλ έχοντας 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Τζαμάλ Μάρει προσέθεσε 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 55-72, 79-98, 108-121

Νωρίτερα οι Μπακς κέρδισαν άνετα τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, όπως και οι Μαϊμι Χιτ πέτυχαν την πρώτη τους νίκη.