NBA: Εκδίκηση οι Χιτ απέναντι στους Μπακς

Με μεγάλη ανατροπή επικράτησε το Μαϊάμι απέναντι στο Μιλγουόκι παίρνοντας έτσι το… αίμα τους πίσω για την προχθεσινή βαριά ήττα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ΝΒΑ που έπαιζαν την ίδια ώρα τα ξημερώματα της Πέμπτης οι Σέλτικς επιβλήθηκαν των Γκρίζλις στο TD Garden και οι Νετς κέρδισαν τους Χοκς.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΜΙΑΜΙ ΧΙΤ- ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ 119-108

Ανατροπή για το Μαϊάμι, καθώς κατάφερε να υπερνικήσει το εμπόδιο των Μπακς νικώντας εντός έδρας με 119-108.

Πολύ πιο ανταγωνιστικό το δεύτερο σερί παιχνίδι των δύο ομάδων με το Μιλγούοκι να μην ξεκινάει με ευστοχία από την περιφέρεια όμως αυτό να αλλάζει στην δεύτερη περίοδο. Από την άλλη μεριά το Μαϊάμι ξεκίνησε δυνατά, με αρκετά λάθη στη συνέχεια που όμως διόρθωσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου χωρίς βέβαια να μπορέσει να προηγηθεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς συνέχιζαν να προηγούνται και η τρίτη περίοδος έληξε με ένα buzzer beater τρίποντο του Τάιλερ Χίροου.

Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Γκόραν Ντράγκιτς με τον Σλοβένο γκαρντ να βοηθάει την ομάδα του σε ένα επί μέρους σκορ 22-4 στα 5.26 πριν τη λήξη. Τα ελάφια έκαναν πολύ βιαστικές επιθέσεις αλλά και αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Για τους γηπεδούχους ο ο Ντράγκιτς είχε 26 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Αντεμπάγιο πέτυχε 22 πόντους με 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Χίροου προσέθεσε 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε τριπλ νταμπλ έχοντας 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ οι συμπαίκτες του έμειναν σε αρκετά χαμηλά επίπεδα στο σκοράρισμα.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-19, 51-56, 88-91, 119-108

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ- ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ 126-107

Ένα εύκολο βράδυ είχε η Βοστόνη απέναντι στο Μέμφις επικρατώντας με 126-107.

Με φοβερό ρυθμό στην επίθεση ξεκίνησαν τον αγώνα οι Σέλτικς, κυρίως χάρη στην ευστοχία του Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος έκλεισε το ημίχρονο έχοντας 26 πόντους με 6/8 τρίποντα.

Για τους Γκρίζλις που ήδη έπαιζαν χωρίς τους Μοράντ, Γουίνσλοου και Τζάκσον Τζούνιορ άλλη μια απουσία ήρθε να προστεθεί στις υπάρχουσες, με αυτή τη Γκρέισον Άλεν, ο οποίος γύρισε τον αριστερό του αστράγαλο και δεν επέστρεψε στην αναμέτρηση.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο με τους δυο προπονητές να ρίχνουν στο παρκέ τους αναπληρωματικούς λόγω της μεγάλης διαφοράς υπέρ των γηπεδούχων.

Για την Βοστόνη ο εξωπραγματικός σε αυτή την αναμέτρηση Τζέιλεν Μπράουν έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους έχοντας 42 αλλά και 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ πέτυχε 16 πόντους.

Αντίθετα για το Μέμφις ο Γίονας Βαλαντσιούνας είχε νταμπλ νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, 17 πόντους πέτυχε ο Γκόργκι Ντιένγκ, ενώ από 16 είχαν οι Ντίλον Μπρουκς και Ντέζμοντ Μπέιν.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-19, 66-40, 96-71, 126-107

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ-ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ 145-141

Έχασαν το αήττητο και οι Χοκς, αφού ηττήθηκαν εντός έδρας από τους Νετς με το σκορ να πηγαίνει πολύ ψηλά και για τις δύο ομάδες λήγοντας 145-141.

Ντέρμπι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο μεταξύ των δύο ομάδων με την Ατλάντα να ελέγχει περισσότερο τον ρυθμό και να μην χάνει το προβάδισμα της έως και το πρώτο ημίχρονο. Έχασε όμως τον Ντανίλο Γκαλινάρι, ο οποίος γύρισε τον δεξί του αστράγαλο στα μέσα της δεύτερης περιόδου και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Χοκς συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ όμως οι Νετς δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν για την ανατροπή. Με 17 πόντους του Κάιρι Ίρβινγκ στην τέταρτη περίοδο λοιπόν πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος. Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με 26.9 να μένουν για τη λήξη όμως έχασε το τρίποντο και ο Κέβιν Ντουράντ με 4 συνεχόμενες βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι είχαν κορυφαίο σκόρερ τον Ντουράντ με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, τον Ίρβινγκ με 25 πόντους και 6 ασίστ αλλά και τον Τζο Χάρις, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 6/8 τρίποντα.

Για τους φιλοξενούμενους ο Τραέ Γιάνγκ είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ όπως και άλλους 30 πέτυχε και ο Τζον Κόλινς και είχε 10 ριμπάουντ και τέλος ο Μπόγκντάνοβιτς συμπλήρωσε 22 πόντους με 6/11 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-41, 67-68, 102-104, 145-141