NBA: Στους Σανς το Game 1

Το Φοίνιξ με κορυφαίο τον Κρις Πολ νίκησε τους Μπακς και άνοιξε το λογαριασμό στους τελικούς του ΝΒΑ.

Το Φοίνιξ εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και νίκησε με 118-108 τους Μιλγουόκι, έκανε το 1-0 στους τελικούς του ΝΒΑ και πήρε προβάδισμα για τον τίτλο.

Κορυφαίος του παρκέ για τους “Ήλιους” ήταν ο Κρις Πολ ο οποίος έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση και με 32 πόντους οδήγησε την ομάδα του στην νίκη και το 1-0.

Μεγάλο πλήγμα για τους Σανς ο τραυματισμός του Ντάριο Σάριτς στο γόνατο που ίσως του στερήσει τη συμμετοχή του και σε επόμενα παιχνίδια της σειράς.

Από την άλλη ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που αγωνίστηκε τελικά με ένεση πέτυχε 20 πόντους  (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 35:21 λεπτά) χωρίς όμως να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Σημείο κλειδί της νίκης των Σανς ήταν η αστοχία των Μπακς, αλλά και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι από την αρχή μέχρι και το τέλος και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στα “Ελάφια” να κάνουν κάτι καλύτερο από μια ήττα με 13 πόντους διαφορά.

Επόμενος αγώνας τα ξημερώματα της Παρασκευής (04:00), ξανά στο Φοίνιξ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-26, 57-49, 92-76, 118-105

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Μπρίτζες 14 (2), Κράουντερ 1 (0/8 σουτ), Έιτον 22 (8/10 δίποντα, 6/6 βολές, 19 ριμπάουντ), Μπούκερ 27 (7/13 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 10/10 βολές, 6 ασίστ), Πολ 32 (8/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πέιν 10 (2), Σάριτς, Τζόνσον 10 (2), Κρεγκ 2, Καμίνσκι

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 7 (1), Αντετοκούνμπο 20 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/12 βολές, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λόπεζ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίντλετον 29 (7/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 10 (4/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πόρτις 5 (1), Φορμπς 6 (2), Κόνατον 8 (2), Τιγκ 3 (1)