Copa America: Με ήρωα τον Μαρτίνεθ στον τελικό η Αργεντινή

Με πρωταγωνιστή τον Μαρτίνεθ που έπιασε τρία πέναλτι, η Αργεντινή απέκλεισε την Κολομβία και προκρίθηκε στον τελικό του Copa America

Η Αργεντινή νίκησε στα πέναλτι με 3-2 (1-1 κ.δ) την Κολομβία στο στάδιο Νασιονάλ Ντε Μπραζίλια, για την ημιτελική φάση του Copa America.

Η “Αλμπισελέστε” προηγήθηκε με τον Λαουτάρο (7′), για να ισοφαρίσει η ομάδα του Ρουέδα στο 60ο λεπτό. Στη συνέχεια οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Μαρτίνεθ να αποκρούει τρία πέναλτι και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του Σκαλόνι.

Στον τελικό της διοργάνωσης που θα γίνει στο Μαρακανά, ξημερώματα Κυριακής, θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία που νίκησε το Περού.

Μόλις στο 4ο λεπτό η Αργεντινή απείλησε, ο Μέσι σέντραρε από τα δεξιά, ο Λαουτάρο έκανε την κεφαλιά, αλλά πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Οσπίνα.

Στο 7ο λεπτό πάλι οι ίδιοι πρωταγωνιστές, ο Μέσι έδωσε την πάσα μέσα στην περιοχή στον Λαουτάρο, ο οποίος με ωραίο σουτ, νίκησε τον Οσπίνα και έκανε το 1-0.

Στο επόμενο λεπτό η Κολομβία έφτασε κοντά στο γκολ, ο Κουαντράδο βρέθηκε απέναντι από τον Μαρτίνεθ, αλλά ο τερματοφύλακας της “Αλμπισελέστε” απέκρουσε το σουτ του Κολομβιανού μεσοεπιθετικού.

Μετά το γκολ οι “Καφετέρος” πήραν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν την ομάδα του Σκαλόνι που περίμενε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 37′ η Κολομβία είχε δοκάρι, μετά το σουτ του Μπάριος, έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Λο Σέλσο, άλλαξε πορεία, χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Μαρτίνεθ και κατέληξε κόρνερ. Από αυτό το κόρνερ, ο Μίνα πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα ξανά στο δοκάρι, αυτή τη φορά στο οριζόντιο!

Στο 43′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μέσι, ο Ν. Γκονζάλες πήρε την κεφαλιά, με τον Οσπίνα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Αργεντινή «έπαιξε» με τη φωτιά και το πλήρωσε, καθώς έκατσε πίσω και κρατούσε το 1-0. Στο 60′ ο Καρντόνα βρήκε τον Ντίαζ, ο οποίος μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση, πλάσαρε και έκανε το 1-1.

Στο 72′ έκανε το λάθος ο Μουνιόθ, το εκμεταλλεύτηκε ο Ντι Μαρία που πρόλαβε την έξοδο του Οσπίνα και έδωσε πάσα στον Λαουτάρο, ο οποίος έκανε το σουτ και πάνω στην γραμμή απέκρουσε ο Μπάριος και στη συνέχεια της φάσης ο Ντι Μαρία έκανε κακό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 81ο λεπτό μετά από ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Μέσι, ο οποίος μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Οσπίνα.

Στη συνέχεια πίεζε η Αργεντινή, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στο σκορ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Πέναλτι:

Αργεντινή: Μέσι (εύστοχο), Ντε Πολ (άστοχο), Παρέδες (εύστοχο), Λαουτάρο (εύστοχο)

Κολομβία: Κουαντράδο (εύστοχο), Σάντσες (άστοχο), Μίνα (άστοχο), Μπόρχα (εύστοχο), Καρντόνα (άστοχο)

Κίτρινες: Λο Σέλσο, Μοντιέλ, Γ. Ροντρίγκεζ, Πετσέλα  – Κουαντράδο, Φάμπρα, Μπόρχα, Μουνιόθ, Καρντόνα, Μπάριος

Αργεντινή (Σκαλόνι): Μαρτίνεθ, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Πετσέλα, Μολίνα (46′ Μοντιέλ), Ντε Πολ, Γκουίδο Ροντρίγκεζ, Λο Σέλσο (56′ Παρέδες), Γκονζάλες (66′ Ντι Μαρία), Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες

Κολομβία (Ρουέδα): Οσπίνα, Τεσίγιο (46′ Φάμπρα), Μίνα, Σάντσες, Μουνιόθ, Κουεγιάρ (46′ Τσάρα), Κουαντράδο, Μπάριος, Ζαπάτα (60′ Μπόρχα), Μπορέ (46′ Καρντόνα), Ντίαζ