Νέα γκέλα χωρίς Μέσι για Μπαρτσελόνα

Με τον Λιονέλ Μέσι εκτός αποστολής και το Μπρέθγουεϊτ να χάνει πέναλτι, η Μπαρτσελόνα άφησε βαθμούς κόντρα στην Εϊμπάρ.

Με το Λιονέλ Μέσι στην εξέδρα η Μπαρτσελόνα δεν τα κατάφερε απέναντι στην Εϊμπάρ στο «Καμπ Νόου», παραχωρώντας ισοπαλία με 1-1, για την 16η αγωνιστική της La Liga.

Η Μπαρτσελόνα αποχαιρετά το 2020 στην 6η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μαζέψει 25 βαθμούς με 7 νίκες, 4 ισοπαλία και 4 ήττες. Από την άλλη η Εϊμπάρ βρίσκεται στην 14η θέση με 16 πόντους, έχοντας 3 νίκες, 7 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Μπρέθγουϊτ στο 8ο λεπτό. Ο Δανός επιθετικός σκόραρε στο 25′, αλλά μετά από χρήση VAR το τέρμα ακυρώθηκε.

Τα πράγματα έγιναν σκούρα για την ομάδα του Κούμαν στο 57′. Ο Κίκε εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αραούχο και με πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 0-1. Την λύση για τους Καταλανούς βρήκε ο Ντεμπελέ, στο 67ο λεπτό με πλασέ μέσα από την περιοχή, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκουέζα, Αραούχο, Λενγκλέ, Ντεστ, Πιάνιτς, Ντε Γιονκ, Φίρπο, Γκριεζμάν, Πέντρι, Μπρέθγουεϊτ.

Εϊμπάρ: Ντμίτροβιτς, Πόζο, Μπούργκος, Μπίγκας, Ράφα, Ντιόπ, Αλβαρές, Κατζιόρ, Εσπόζιτο, Ινούι, Κίκε.