Ο Ράσφορντ έστειλε στο 93′ τους “λύκους” εις άτακτον φυγήν!

Νίκη αλά… buzzer-beater για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Γουλβς

Χάρις σε ένα τέρμα του Μάρκους Ράσφορντ στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 1-0 την σκληροτράχηλη Γουλβς στο “Ολν Τράφορντ”, για τη 16η αγωνιστική της Premier League, λέγοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο… αντίο στο 2020.

Με αυτή την επικράτηση, οι “κόκκινοι διάβολοι” έφτασαν στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Λίβερπουλ που αγωνίζεται την Τετάρτη (30/12) απέναντι στη Νιουκάστλ στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του ματς στο “Θέατρο των Ονείρων” με τους γηπεδούχους να είναι πιο δραστήριοι με σκοπό να βρουν τα τρωτά σημεία της Γουλβς, η οποία δοκίμασε πριν τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου τα αντανακλαστικά του Ντε Χέα με δύο σουτ των Νέτο και Νέβες που δεν δημιούργησαν σοβαρό κίνδυνο για τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Στη συνέχεια η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσπαθούσε να “χτυπήσει” από τις πτέρυγες, πλαγιοκοπώντας την άμυνα των φιλοξενούμενων που κρατούσαν σταθερά και μάλιστα είχαν καλή ευκαιρία να προηγηθούν, όμως η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι μετά την κεφαλιά του Σαΐς στο 23′.

Στο 34′ καταγράφτηκε η πρώτη φορά που οι “κόκκινοι διάβολοι” έδειξαν τα… δόντια τους, αφού απείλησαν την εστία του Πατρίσιο με κοντινή προβολή του Φερνάντες που δεν μπόρεσε δυστυχώς για τον ίδιο να νικήσει τον συμπατριώτη του.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σαΐς και πάλι έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ύστερα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μουτίνιο, αλλά ο Ντε Χέα αντέδρασε εξαιρετικά και έδιωξε σε κόρνερ πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Αντίστοιχη εικόνα με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, υπήρξε και στο δεύτερο μέρος με τον Εσπίριτο Σάντο να αλλάζει το σχηματισμό του με την είσοδο του Ποντένσε στον αγωνιστικό χώρο.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι απέκτησε κακό ρυθμό και πολλά ατομικά λάθη με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν τελικές προσπάθειες. Στο 75′ ο Πογκμπά δοκίμασε την τύχη του από μακριά με τον Πατρίσιο να μπλοκάρει εύκολα στην αριστερή του γωνία, ενώ στο 81′ ο Ντε Χέα έσωσε με τρομερή απόκρουση τους γηπεδούχους από ωραία ενέργεια και πλασέ του Αΐτ-Νούρι.

Άφαντες και ακίνδυνες εξακολουθούσαν να είναι τόσο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, όσο και η Γουλβς με τη “λευκή” ισοπαλία να έρχεται όλο και πιο κοντά όσο πλησίαζε το τέλος.

Ωστόσο, οι “λύκοι” υπολόγιζαν χωρίς τον Ράσφορντ που είχε διαφορετική γνώμη, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του, αποχαιρετώντας με τον ιδανικότερο τρόπο το 2020.

Σκόρερ: Ράσφορντ (90’+3′)

Κίτρινες: Ράσφορντ (50′), Πατρίσιο (73′)