Νέα ήττα ο Ατρόμητος, δεύτερη σερί νίκη ο Άρης

Με το… αριστερό το ντεμπούτο του Γιώργου Παράσχου στον Ατρόμητο, που δέχτηκε την ήττα στο Περιστέρι από τον Άρη

Ο Ατρόμητος ηττήθηκε 1-3 από τον Άρη στο Περιστέρι, για την 4η αγωνιστική της Super League 1.

Τα τέρματα της ομάδας του Μάντζιου πέτυχαν ο Μαντσίνι (10′), ο Μπρούνο Γκάμα με πέναλτι (60′) και ο Ματέο Γκαρσία (65′), για την ομάδα του Περιστερίου είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σπιριντόνοβιτς (45+3′).

Με το… αριστερό το ντεμπούτο στον πάγκο της ομάδας ο Γιώργος Παράσχος, με τους Περιστεριώτες να παραμένουν στον έναν βαθμό, ενώ οι “Κίτρινοι” με το σημερινό τρίποντο, πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και παράλληλα “έσβησαν” το -6, έχοντας πλέον 1β στο πρωτάθλημα.

Με το καλησπέρα ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί στο ματς και μόλις στο 10ο λεπτό ο Μαντσίνι με ωραίο σουτ έκανε το 0-1.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να απαντήσει, αρχικά στο 14′ με μακρινό σουτ του Κουλούρη, με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Κουλούρης νικήθηκε σε τετ ατετ με τον Κουέστα και στη συνέχεια της φάσης ο Σπιριντόνοβιτς σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως στη κόντρα.

Στο 43′ και στο 45′ δύο γκολ του Άρη με τον Εντιαγέ και τον Καμαρά, αντίστοιχα, αλλά ακυρώθηκαν και τα δύο σωστά ως οφσάιντ.

Στο 45+3′ ο Ατρόμητος έφτασε στην ισοφάριση με τον Σπιριντόνοβιτς. Αρχικά ο Κουέστα απέκρουσε σε τετατετ του Κουλούρη το σουτ του και ο Σπιριντόνοβιτς πήρε το ριμπάουντ, κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα από τον Ατρόμητο στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 59′ ο Άρης πέτυχε το 1-2, μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουλούρη στο τείχος, με αποτέλεσμα ο διαιτητής να δώσει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπρούνο Γκάμα, ευστοχώντας και κάνοντας το 1-2 στο 60.

Στο 65′ οι “κίτρινοι” πέτυχαν το 1-3. Μετά από λάθος πάσα σε φάουλ του Κυριάκου Παπαδόπουλου, ο Ματέο Γκαρσία έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε εύστοχα τον Πίριτς.

Στο 68′ ο Κουέστα πραγματοποίησε νέα επέμβαση σε σουτ του Κουλούρη.

Στο 75′ ο Ατρόμητος έχασε καλή διπλή ευκαιρία, αλλά ο Δεληζήσης και τις δύο φορές έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στη συνέχεια προσπάθησαν οι γηπεδούχοι να ξαναμπούν στο παιχνίδι, μειώνοντας το σκορ, αλλά δεν το κατάφερα και έτσι το 1-3 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες:  Καστεγιάνο, Κουλούρης, Κωτσόπουλος – Μαντσίνι

Ατρόμητος (Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Στρούγγης (86′ Πισάνο), Καρτάλης (61′ Νάτσος), Σάλομον, Μουνίθ (74′ Κωτσόπουλος), Σπιριντόνοβιτς (86′ Μπεντινέλι), Κουλούρης

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο (46′ Δεληζήσης), Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγιέ (85′ Ματίγια), Μαντσίνι (26′ Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (85′ Αλί), Γκάμα (63′ Χαϊροβιτς)