Απόλλων Σμύρνης-Ιωνικός: Κάνεις δεν “Χ”άρηκε

Ο Απόλλων Σμύρνης έχασε πολλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, αλλά έμεινε στο 0-0 με τον Ιωνικό.

Για την 4η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1, ο Απόλλων Σμύρνης έμεινε ισόπαλος με 0-0 κόντρα στον Ιωνικό και έχασε σημαντική ευκαιρία για την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

O αγώνας:

Ο Απόλλων Σμύρνης ήταν ανώτερος καθόλη την διάρκεια του πρώτου μέρους και έχασε σημαντικές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να βρει κάποιο τέρμα.

Η πρώτη ευκαιρία του ματς ήταν από πλευράς Απόλλωνα με τον Σαλί. Πιο συγκεκριμένα ο μεσοεπιθετικός της Ελαφράς Ταξιαρχίας βρέθηκε στην περιοχή πλάσαρε τον Χουτεσιώτη αλλά η προσπάθεια του ήταν αδύναμη και μάζεψε ο κίπερ του Ιωνικού.

Η ομάδα της Νίκαιας απάντησε δύο λεπτά αργότερα με τον Καμπράλ. Ο μέσος των Νικαιωτών σούταρε από μακριά αλλά ο Κότσαρης ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε.

Στο 21′ ο Απόλλων απείλησε εκ νέου με τον Σωτήρη Τσιλούλη. Ο Τουτουαρίμα γύρισε την μπάλα προς τον εξτρέμ του Απόλλωνα αλλά αυτός δεν βρήκε στόχο.

Στο 26′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Ντάουντα. Ο δραστήριο σήμερα Τσιλούλης σέντραρε προς τον Ντάουντα, αυτός έκανε σκαστή κεφαλιά που έδιωξε με υπερένταση ο Χουτεσιώτης σε κόρνερ.

Ο Σλίβκα παραλίγο να χρειαστεί σκόρερ στο 36ο λεπτό μετά από κούρσα και ωραίο τελείωμα αλλά ο Μύγας με εξαιρετικό τάκλιν έσωσε την εστία της ομάδας του.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σαλί έκανε συνεργάστηκε με τον Τουτουαρίμα, ο Ολλανδός μπακ μπήκε στην περιοχή όπου νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ιωνικός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε δις την εστία του Απόλλωνα με το γύρισμα του Μύγα που ανάγκασε τον Κότσαρη να στείλει την μπάλα κόρνερ και το σουτ του Καμπράλ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Στο 59′ ο Παμλίδης έκανε αισθητή την παρουσία του στην άμυνα του Ιωνικού. Ο Βραχύσωμος άσος έκανε πόδια στον Μύγα εισέβαλε στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ.

Ο Ιωνικός είχε σημαντική ευκαιρία στο 68′ με το τσαφ του Άλβες που κατέληξε κόρνερ. Στο 69′ η ομάδα της Νίκαιας σκόραρε, αλλά ο Μάναλης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στην τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού στο 83′, ο Κάνιας έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

ένα λεπτό αργότερα ο Απόλλων έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Τσιλούλη με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Ντάλσιο, με τον Ιωνικό να μην εκμεταλλεύεται ως το φινάλε το αριθμητικό πλεονέκτημά του.

Κίτρινες: Τσιλούλης 44′,84′, Μπαξεβανίδης 83′ – Τουράμ 34′, Καμπράλ 44′

Κόκκινες: Τσιλούλης 84′

Απόλλων Σμύρνης (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης – Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες, Τουτουρίμα, Φατιόν, Σλίβκα(Φαν Λα Πάρα 79′), Κάστρο, Τσιλούλης, Ντάουντα(Ιωαννίδης 71′), Σαλί(Παμλίδης 46′)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Ρομαό, Ντάλσιο, Ματσούκας(Μπουένο 86′), Άοσμαν(Κάνιας65′), Καμπράλ(Μάναλης 65′), Τουράμ