Νικάει και στην κακή της ημέρα η Γιουβέντους

Μεγάλη νίκη για τη Γιουβέντους με 3-1 στην έδρα της Αταλάντα για την 13η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Γιουβέντους παραμένει στην πρώτη θέση με 35 βαθμούς και βρίσκεται στο +4 από την Ίντερ, που αγωνίζεται σήμερα (Σάββατο 23/11) στην έδρα της Τορίνο. Η Αταλάντα από την άλλη βρίσκεται στην 6η θέση με 22 βαθμούς.

Πολύ κακή η ομάδα του Σάρι στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Γκολίνι. Από την άλλη η Αταλάντα είχε ρυθμό και πίεσε, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Κορυφαία ήταν το χαμένο πέναλτι του Μπάροου στο 17′. Ο επιθετικός από την Γκάμπια σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια της φάσης ο Πάσαλιτς πήρε μια κεφαλιά, η οποία κατέληξε άουτ. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0, με την Αταλάντα να έχει καλύτερη απόδοση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιούβε βελτίωσε την εικόνα της και στάθηκε καλύτερα τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Ωστόσο η Αταλάντα προηγήθηκε πρώτη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56′ με τον Γκόσενς. Ο Μπάροου έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Γκόσενς αφύλακτος μέσα από την μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλια, ανοίγοντας το σκορ (1-0).

Η “Μεγάλη Κυρία” έφτασε στην ισοφάριση στο 74ο λεπτό. Ο Ιγκουαΐν κέρδισε τις κόντρες, κοντρόλαρε, έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε πάνω στον Τολόι, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Η Γιούβε έφτασε στην ανατροπή στο 82′. Ο Ντιμπάλα έκανε πολύ ωραία κίνηση με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, δημιουργώντας χώρο για τον Κουαδράδο, ο οποίος εισέβαλε από τα δεξιά, υποδέχθηκε την μπάλα και πάσαρε στο ύψος του πέναλτι στον Ιγκουαΐν, με τον Αργεντινό να σκοράρει για το 2-1 της Γιουβέντους.

Οι πρωταθλητές Ιταλίας έφτασαν και σε τρίτο τέρμα, στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Ντιμπάλα στο 90+2′, έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με πολύ ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Δίνοντας έτσι μια σημαντική νίκη με 3-1 στην ομάδα του, ακόμα και στην κακή μέρα της.

Αταλάντα (Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τολόι, Παλομίνο, Ντζιμσίτι, Χάτεμποερ, Ντε Ρον, Φρόιλερ (86′ Τραορέ), Γκόσενς (71′ Καστάνιε), Πάσαλιτς, Γκόμεζ, Μπάροου (57′ Μουριέλ).

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέσνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντε Σίλιο, Πιάνιτς, Μπεντακούρ (58′ Ντόουγκλας Κόστα), Κεντίρα (70′ Τσαν), Μπερναρντέσκι (26′ Ράμσεϊ), Ντιμπάλα, Ιγκουαΐν.