Νίκη με ανατροπή για την Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Λεγκανές με 2-1 στο στάδιο Μουνισιπάλ Ντε Μπουτάρκε για την 14η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Σε έναν αγώνα που οι «μπλαουγκράνα» είχαν την κατοχή της μπάλας όμως όχι τις πολλές φάσεις ωστόσο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 1-0 μέσα σε ένα ημίχρονο.

Στο 2′ έγινε η πρώτη καλή φάση του αγώνα με τον Μπρειθγουέιτ να επωφελείται από την λάθος πάσα του Τερ Στέγκεν, όμως το σουτ του Δανού η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 12′ προηγήθηκε η Λεγκανές με φοβερό πλασέ του Νεσίρι το οποίο έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Γερμανού τερματοφύλακα.

Στο 15′ οι «πεπινέρος» έφτασαν πολύ κοντά στο 2-0 με σουτ του Όσκαρ που πέρασε λίγο έξω απο το δοκάρι. Η πρώτη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 31′ με κεφαλιά του Σουάρεζ, αλλά ο Κουέγιαρ με θεαματική απόκρουση είπε όχι στον Ουρουγουανό. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, μόλις στο 46′, η ομάδα του Βαλβέρδε απείλησε με την κεφαλιά του Πικέ η οποία κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 52′ ο Μέσι με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Σουάρεζ και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 80′ ο Βιντάλ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ όπου η μπάλα πήγε στον Πέρεθ και εκείνος άθελα του έδωσε ασίστ στον Χιλιανό.

Πλέον η νίκη αυτή είχε ως αποτέλεσμα, η Μπαρτσελόνα να βρίσκεται στην 1η θέση, ενώ η Λεγκανές στην 20η θέση στον βαθμολογικό πίνακα του Ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι συνθεσεις των ομάδων :

Λεγκανές: Κουέγιαρ, Μπουστίνζα, Ομερούο (Ταρίν 83′), Σίλβα, Μέσα (Καρίγιο 83′), Μπρειθγουέιτ, Ροζάλες, Πέρεθ, Σιόβας, Νεσίρι, Όσκαρ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Μπουσκέτς (Ράκιτιτς 56′), Βαγκέ, Ουμτιτί, Ντε Γιόνγκ (Φατί 69′), Τζούνιορ, Μέσι, Ντεμπελέ, Γκριεζμάν (Βιντάλ 56′), Σουάρεζ