Νίκες για Ντόρτμουντ, Γκλάντμπαχ και Βέρντερ, με ανατροπή η Φρανκφούρτη

Με νίκες συνέχισαν οι δύο Μπορούσια, όπως και η Βέρντερ, ενώ η Φρανκφούρτη λύγισε με ανατροπή τη Χόφενχαϊμ.

Για την τρίτη αγωνιστική της Bundesliga, η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ, άφησε πίσω της την εκτός έδρα ήττα από την Άουγκσμπουργκ και πήρε ένα εύκολο τρίποντο επί της Φράιμπουργκ με 4-0 χάρη στα δύο γκολ του Χάαλντ, του Τσαν και του Πασλακ.

Επίσης η άλλη Μπορούσια του Γκλαντμπαχ είχε εύκολο απόγευα στο ντέρμπι με την Κολωνία την οποία και φιλοδώρησε με τρία γκολ (1-3).  Αγωνίστηκε ο Λημνιός ως αλλαγή.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με ανατροπή στο σκορ  2-1, της ομάδας του Σεμπάστιαν Χένες και της έβαλε φρένο στην ξέφρενη πορεία της. Απίστευτος Κράμαριτς σκόραρε για έκτη φορά έπειτα από μόλις τρεις αγώνες. Με αυτή την νικη η ομάδα του Άντι Χιούτερ βρέθηκε στην κορυφή.

Ακόμα, η Βέρντερ Βρέμης πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 εις βάρος της αξιόμαχης Αρμίνια, ενώ τέλος Στουτγκάρδη και Λεβερκούζεν μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Στουτγκάρδη – Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1

Στο ντεμπούτο του Μαυροπάνου, Στουτγκάρδη και Λεβερκούζεν «κόλλησαν» στο 1-1 και αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας

Η Λεβερκούζεν κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, καθώς  ο Ντεμιρμπάι, εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά με πάσα στον Βιρτζ και εκείνος με τρομερή σέντρα, βρήκε τον Σικ, που σκόραρε το πρώτο του γκολ με την φανέλα των «ασπιρίνων» για το 0-1. Στο 76’ ο Καλατζιτζ με άπιαστη κεφαλιά νίκησε τον Χραντέσκι και έγραψε το τελικό 1-1.

Στουτγκάρδη (Πελεγκρίνο Ματαράτσο): Κόμπελ, Μαυροπάνος (70’ Κλέμεντ), Άντον, Κεμπφ, Σόσα (57’ Μάσιμο), Μανγκαλά, Κάστρο (70’ Κλίμοβιτς), Ουαμανγκιτουκά (56’ Κουλιμπαλί), Ντίβαντι (84’ Καράσοζ), Κάλατζιτζ

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Πέτερ Μποζ): Χραντέσκι, Αρίας, Μπέντερ, Ταπσομπά, Σινγκράβεν (28’ Βεντέλ), Αράνγκις, Ντιαμπί, Ντεμιρμπάι (79’ Μπέιλι), Βιρτς (79’ Αμίρι), Μπελαράμπι (79’ Μπάουμγκαρντλιγκερ), Σικ (19’ Αλάριο).

Κολωνία – Μπορούσια Γκλάντμπαχ 1-3

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το «ντέρμπι του Ρίνου» η Μπορούσια που πέρασε με 1-3 από την έδρα της Κολωνίας.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε 0-1 στο 14ο λεπτό με τρομερό γκολ του Πλεά μέσα από την περιοχή. Μόλις δύο λεπτά μετά, από εκτέλεση κόρνερ του Χόφμαν, ο Λάινερ έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και νίκησε για δεύτερη φορά τον Χορν για το 0-2. Το 0-3 έκανε στο 55’ ο Στιντλ με εκτέλεση πέναλτι. Η Κολωνία μείωσε στο σκορ στο 85’ με γκολ του Έλβις.

Κολωνία (Μάρκους Γκισντολ): Χορν, Σόρενσεν, Μπόρναου, Ράφαελ (46’ Βολφ), Γ. Χορν, Σκιρί, Έλβις, Εχιζίμπουε (66’ Λημνιός), Ντούντνα (77’ Τίλεμαν), Ντρέξλερ (77’ Αροκονταρέ), Άντερσον

Μπορούσια Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνι, Νόιχαους, Κράμερ, Τουράμ (69’ Χέρμαν), Στιντλ (78’ Βολφ), Χόφμαν (88’ Τραορέ), Πλεά (88’ Εμπολό).

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χόφενχαϊμ 2-1

Η ομάδα του Άντι Χιούτερ επικράτησε με ανατροπή (2-1) της αντίστοιχης του Σεμπάστιαν Χένες και πήρε μία σπουδαία νίκη, που προσωρινά την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Κράμαρτις με εκπληκτική ενέργεια μέσα από την περιοχή έβαλε μπροστά στο σκορ την Χόφενχαϊμ. Ο Κροάτης επιθετικός μπήκε στην περιοχή, ζάλισε τους αμυντικούς και με τρομερή λόμπα έγραψε το 0-1 στο 18ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Καμάντα έκανε στο 54’ το 1-1 με πλασέ, έπειτα από όμορφη ασίστ του Ντοστ. Οι «αετοί» έκαναν την ολική ανατροπή στο 71ο λεπτό. Ο Αντρέ Σίλβα πάτησε περιοχή, πλάσαρε οι αμυντικοί έκοψαν πάνω στην γραμμή και από τις κόντρες ο διερχόμενος Ολλανδός έσπρωξε την μπάλα στην εστία για το 2-1.  Οκτώ λεπτά μετά η Άιντραχτ βρήκε και τρίτο γκολ, αλλά ο Σίλβα ήταν σε εμφανή θέση οφσάιντ και ακυρώθηκε. Τελικό αποτέλεσμα 2-1.

Άιντραχτ Φρανκούρτης (Άντι Χιούτερ): Τραπ, Άμπραχαμ (63’ Τούτα), Χασέμπε, Χιντερέγκερ, Τουρέ, Ρόντε, Ίλσανκερ, Ζούμπερ (88’ Μπαρκοκ), Καμαντά (88’ Τσάντλερ), Ντοστ (80’ Άσε), Σίλβα

Χόφενχαϊμ (Σεμπάστιαν Χένες): Μπάουμαν, Ακπογκούμα, Φογκτ, Πος, Γκρίλιτς, Γκάιγκερ (71’ Γκασίνοβιτς), Μπαόυμγκαρτνερ (77’ Μπεμφοντίλ), Σκοβ (71’ Μπεμπού), Καντεράμπεκ, Κράμαριτς, Νταμπούρ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Φράιμπουργκ 4-0

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για την Ντόρτμουντ, καθώς νίκησε εντός έδρας 4-0 την κατώτερη Φράιμπουργκ.

Στο 30ο λεπτό, ο Ρόις έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και μοίρασε στον Ρέινα, που εκείνος με την σειρά του έσπασε στον Χάαλαντ, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτέλεσε στην κάτω δεξιά γωνία του, τον Μιούλερ, για το 1-0 των γηπεδούχων. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47’, ο Ρέινα από ωραία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον αμαρκάριστο Τσαν, που νίκησε τον τερματοφύλακα της Φράιμπουργκ για το 2-0. Στο 66ο λεπτό πάλι από άψογη συνεργασία του Αμερικανού και του Νορβηγού, ο τελευταίος εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» από τα αριστερά και νίκησε για δεύτερη φορά τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων για το 3-0. Ο Πάσλακ διαμόρφωσε στο 90+2’ το τελικό 4-0, έπειτα από γύρισμα του Χάαλαντ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Λουσιέν Φαβρ): Χιτς, Τσαν, Χούμελς, Ακαντζί, Μενιέρ (84’ Πασλακ), Μπέλινγκχαμ (71’ Ντιλέινι), Βίτσελ, Γκερέιρο (84’ Σούλτζ), Ρέινα (80’ Ρέινιερ), Ρόις (71’ Μπραντ), Χάαλαντ.

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ): Μιούλερ, Λίνχαρτ, Χάιντζ, Γκούλντε (55’ Σλότερμπεργκ), Σμιντ (84’ Κούμπλερ), Σανταμαρια, Χέφλερ, Γκούντερ, Σάλαϊ (55’ Γκρίφο), Χέλερ (55’ Τσονγκ), Πέτερσον (55’ Τσανγκ).

Βέρντερ Βρέμης – Αρμίνια Μπίλεφεντ 1-0

Στο 21’ η Βέρντερ προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Μπίτενκουρτ, όμως το γκολ με την επέμβαση του VAR ακυρώθηκε για οφσάιντ. O Μμπομ στο 27ο λεπτό γύρισε την μπάλα στον Μπίτενκουρτ και εκείνος,  όντας αμαρκάριστος μέσα στην «καρδιά» της άμυνας της Μπίλεφεντ άνοιξε το σκορ με ωραίο γυριστό σουτ στην κίνηση για το 1-0. Στην εκπνοή του παιχνιδιού, συγκεκριμένα στο 90+4’ η Αρμίνια σκόραρε  με τον Βαν Ντερ Χόορ για το 1-1, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ. Τίποτα δεν άλλαξε και ο διαιτητής σφύριξε την λήξη.

Βέρντερ Βρέμης (Φλόριαν Κόφελντ): Παβλένκα, Γκεμπρέ Σελασιέ, Βέλκοβιτς, Φριντλ, Αουγκουστίνσον, Μμπομ (89’ Μόισαντερ), Εγκεσταιν, Κλάασεν (74’ Γκροος), Μπίτενκουρτ (81’ Εγκεστάιν), Φίλγκρουγκ (74’ Τσονγκ), Σάρτζεντ (81’ Σέλκε).

Αρμίνια Μπίλεφεντ (Ούβε Νόιχαους): Ορτέγα, Μπρούνερ, Πίπερ, Βαν Ντερ Χόορν, Άντερσον (71’ Λάρσεν), Ντόαν, Πριέτι, Χάρτελ, Σουκού, Κλος, Κόρντοβα (71’ Σιπλοκ).