“Κόλλησε” ξανά στο μηδέν η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Ατλέτικο Μαδρίτης μετράει ακόμα μια  “λευκή” ισοπαλία και με την Βιγιαρεάλ, φτάνοντας τους 4 χαμένους βαθμούς μέσα σε μερικές μέρες. Νίκη έκπληξη για την Εϊμπαρ.

Όπως φαίνεται στην Ατλέτικο Μαδρίτης «έκοψαν» το σκοράρισμα αφού για δεύτερο σερί ματς έμεινε στο 0-0 με την Βιγιαρεάλ στο Γουάντα Μετροπολιτάνο. Μετά τη νεοφώτιστη, Ουέσκα, ήταν η σειρά της Βιγιαρεάλ να κόψει βαθμούς από τους “ροχιμπλάνκος”, οι οποίοι ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές.

Ο Λουίς Σουάρες είχε τις λιγότερες επαφές με την μπάλα από κάθε άλλο παίκτη στο γήπεδο και χρειάστηκε να μπει ο Ντιέγκο Κόστα για να έχουν μετά το 80’ την καλύτερη φάση των γηπεδούχων.

Για την Βιγιαρεάλ, ο Μάριο Γκασπάρ είχε δύο χαμένες ευκαιρίες και ανάγκασε τον Όμπλακ σε δύο σπουδαίες επεμβάσεις για να παραμείνει το 0-0.

Βαγιαδολίδ – Ειμπάρ 1-2

Κόντρα σε κάθε προγνωστικό ήρθε η Εϊμπάρ καθώς επικράτησε 2-1 της Βαγιαδολίδ σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή αλλά όμως εκείνη είχε τα γκολ.

Η Εϊμπάρ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με πέναλτι του Μπούργος.

Η Βαγιαδολίδ έδειξε να αντιδρά και ισοφάρισε με τον Τόνι στο 37’ και θα μπορούσε να είχε πάρει και το προβάδισμα αλλά  στο 48ο λεπτό ο Γκουαρντιόλα αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Στο 73ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ντιόπ, ωστόσο δεν δυσκολεύτηκαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Ροντρίγκες με γκολ στο 90ο λεπτό έδωσε τη νίκη στη Εϊμπάρ.