Νίκες για Μπέτις και Λεβάντε

Στην 3η αγωνιστική της La Liga, Λεβάντε και Μπέτις πήραν τις εντός έδρας νίκες απέναντι σε Βαγιαδιολίδ και Λεγκανές αντίστοιχα. Η Μπαρτσελόνα, από την άλλη, δεν έχει ξεκινήσει καλά το πρωτάθλημα καθώς μετά την ήττα στην πρεμιέρα, έχασε κι άλλους βαθμούς με την ισοπαλία (2-2) με την Οσασούνα εκτός έδρας.

Λεβάντε-Βαγιαδολίδ 2-0

Στο Στάδιο Θιουτάτ Ντε Βαλένθια, Λεβάντε και Βαγιαδολίδ ήρθαν αντιμέτωπες, με τους γηπεδούχους να παίρνυν τυς τρεις βαθμούς, μετά την νίκη τους με 2-0.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο πλευρές δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αν και προς το τέλος της αναμέτρησης ανέβασαν ρυθμούς και απείλησαν το αντίπαλο τέρμα. Δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πορεία της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις ευκαιρίες να ελιναι ελάχιστες. Η Λεβάντε, στο τελευταί δεκάλεπτο της αναμέτρησης, σημείωσε και τα δύο γκολ που της έδωσαν την νίκη. Στο 83’, ο Λεόν εξασφάλισε λίγο χώρο, έκανε το σουτ στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία για το 1-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3’), ο Μοράλες ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το τελικό 2-0 για τους γηπεδούχους.

Χετάφε-Αλαβές 1-1

Η Χετάφε φιλοξένησε την Αλαβές στο Κολιζέουμ Αλφόνσο Πέρεθ, αλλά δεν υπήρξε νικητής, αφού το 1-1 ήταν το τελικό σκορ με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς.

Η Χετάφε ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και φάνηκε να θέλει το γκολ από την αρχή. Στο 24’, ο Κούκου βρήκε τον Μολίνα μέσα στην περιοχή με τον τελευταίο να βρίσκει δίχτυα κάνοντας το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα (31’), ο Χοσελού ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να πάρει το ριμπάουντ στην περιοχή και να ισοφαρίσει για τους φιλοξενύμενους σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Χετάφε δημιούργησε μια ευκαιρία στο αντίπαλο τέρμα, αλλά δεν την εκμεταλλεύτηκε, ώστε να περάσει μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενύμενοι δεν αντέδρασαν και δεν φάνηκαν στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει ως το τέλος.

Μπέτις-Λεγκανές 2-1

Στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν, η Μπέτις φιλοξένησε την Λεγκανές και επικράτησε με 2-1.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο πλευρές δεν απείλησαν το αντίπαλο τέρμα, με αποτέλεσμα οι δύο τερματφύλακες να έχουν ένα ήρεμο 45λεπτο. Η μόνη ευκαιρία που σημειώθηκε ήταν στο 43’ για την Μπέτις, αλλά η κεφαλιά του Έμερσον πέρασε λίγο έξω.

Στο 50’, ο Μπρέιθγουέιτ πήρε το ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους, μπήκε στην περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα (54’), ο Λόρεν μετά την πάσα του Έμερσον κατάφερε να βρει δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 61’, ο Φεκίρ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μετά την πάσα του Κανάλες και με έξοχο σουτ έκανε την ανατροπή και το 2-1 για την Μπέτις. Στην συνέχεια, και οι δύο πλευρές επιχείρησαν να σκοράρουν αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί και το 2-1 έμεινε ως το τέλος.