Νίκες για Ιταλία και Ισπανία

Στην 1η ή την αγωνιστική των προκριματικών, με την έναρξη της Ιταλίας και της Ισπανίας, οι οποίες κυριάρχησαν στην έδρα της Φινλανδίας και της Νορβηγίας αντίστοιχα. Τις νίκες πήραν επίσης η Ελβετία, η Μάλτα, η Σουηδία, η Βοσνία / Ερζεγοβίνη και η Ιρλανδία.

Γεωργία-Ελβετία 0-2

Στην Τιφλίδα, η Γεωργία υποδέχτηκε την Ελβετία και έχασε με 0-2.

Η Ελβετία δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κανένα γκολ. Στο δεύτερο μέρος, η Ελβετία σκοράρει με τον Ζουμπέρ πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού. Μετά από αυτό το γκολ το σκορ έγινε 0-1. Όμως, η Γεωργία έφτασε πολύ κοντά στο ισοφάρισμα στο 73 ‘, με το σουτ του Γκίλλια να περάσει πολύ κοντά στο δεξί δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 80 ‘με τον Ζακαρία. Ο παίκτης πήρε τη μπάλα και με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Μεγάλη ευκαιρία. Min.90, Ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Γιβραλτάρ-Ιρλανδία 0-1

Στο Στάδιο Βικτόρια, Γιβραλτάρ και Ιρλανδία ήρθαν αντιμέτωποι, με τους φιλοξενούμενους να χρειαστούν ένα γκολ για να πάρουν τη νίκη (0-1).

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες έκαναν σκληρό παιχνίδι και δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στον αντίπαλο τέρμα και να απειλήσουν. Στην αρχή του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν στο σκορ. Ο τερματοφύλακας έβγαλε με κεφαλιά το κάρλο του γηπέδου για το Γκεντάνο. Παρά τις αλλαγές, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να αλλάξουν το σκορ και το 0-1 έμειναν μέχρι το τέλος.

Μάλτα-Νήσοι Φερόε 2-1

Μάλτα και Νήσοι Φερόε διασταύρωσαν τις ξίφη τους στο Τα’Κάλι και οι γηπεδούχοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης (2-1).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ αρκετά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο. Στο 13 ‘, ο Φενέτς βρήκε τον Νουόκο, ο οποίος έστειλε με ευκολία τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο αποδυτήρια με το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Σε 62 ‘, ο Άγκιους έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα εντός του χώρου, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι, αποβάλλοντας τον παίκτη με απευθείας κόκκινο. Ο Ολσέν, στις 63 ‘, ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, αστοχώντας. Στο 77 ‘, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ο Βόργκ το πραγματοποίησαν ευστοχώντας. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν το σκορ κάπως αργά, αφού στο 90+8′, ο Τόμσεν έστειλε το μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Σουηδία-Ρουμανία 2-1

Η Ρουμανία ταξίδεψε στο Στοκχόλμη εκεί όπου αντιμετώπισε τη Σουηδία και έχασε με 2-1.

Παρά την αναγκαστική αλλαγή πριν από το ημίωρο του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στις 33 ‘. Ο Κουέισον έπεσε μέσα στην αντίπαλη περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα (40 ‘), ο Κλάεσον πήρε το γκολ και από την δεξιά πλευρά έστειλε τη μπάλα στα 2-0.

Πριν συμπληρώθηκε μία ώρα αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειωθούν με τον Κεσερού. Στο 58 ‘, ο Μαρίν έστειλε το μπαλόνι της περιοχής, κάτι που εκμεταλλεύθηκε τον Κεσερού, στέλνοντας τον στα δίχτυα με κεφαλή για το 2-1. Οι Σουηδοί έχασαν πολλές ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ, αλλά στάθηκαν άτυχοι, με αποτέλεσμα το 2-1 να μείνει ως το τέλος.

Βοσνία και Ερζεγοβίνη-Αρμενία 2-1

Η Βοσνία / Ερζεγοβίνη φιλοξένησε την Αρμενία στο Σαράγεβο και επικράτησε με 2-1.

Ο γηπεδούχος στα χέρια έκανε πολύ δυνατά το γκολ και είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να επιτεθεί. Στο 34′, ο Κρούνιτς πήρε μια πολύ καλή πάσα από τον Πιάνιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος, οι ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες πέρα ​​από τις αλλαγές που έκαναν οι δύο πλευρές. Στο 81′, ο ο Μιλόσεβιτς κατάφερε να βρει για δεύτερη φορά δίχτυα κάνοντας το 2-0. Στις καθυστερήσεις (90+5′), οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Μιχιταριάν να το εκτελεί εύστοχα, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Ισπανία-Νορβηγία 2-1

Στο Μεστάγια, η Ισπανία αντιμετώπισε τη Νορβηγία με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1.

Η Ισπανία ήταν καλύτερη κατά τη διάρκεια του αγώνα και φάνηκε από τις ευκαιρίες που έχασε. Στο 16′, ο Ροντρίγκο κέρδισε πλάγιο στο αντίπαλο μισό του γηπέδου. Οι ευκαιρίες των Ισπανών συνεχίστηκαν και έφτασαν στο δεύτερο γκολ, αλλά ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Οι Ισπανοί συνέχισαν την πίεση τους, αλλά δεν σημείωσαν κάποιο γκολ. Από την άλλη, ένα απρόσεκτο φάουλ εντός περιοχής, έδωσε την ευκαιρία στους Νορβηγούς να ισοφαρίσουν. Ο Κινγκ ανέλαβε την εκτέλεση του και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 70′, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα, ο Ράμος ανέλαβε εύστοχα την εκτέλεσή του κάνοντας το 2-1.

Ιταλία-Φινλανδία 2-0

Στην Ουστινέ, η Ιταλία υποδέχθηκε τη Φινλανδία, με τους Ιταλούς να επικρατούν με 2-0.

Οι Ιταλοί έδειξαν από την αρχή την επιθυμία τους για γκολ κάτι που έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο 7ο Λεπτό, ο Μπαρέγια πήρε την πάσα και βρέθηκε στο ύψος του πέναλτυ, κάνοντας το σουτ και κερδίζοντας τον τερματοφύλακα για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, το ρυθμό είχε πέσει και οι ευκαιρίες δεν δημιουργήθηκαν από κανέναν. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 74 ‘με τον Κιν. Ο Ιμομπιλέ έβαλε το όνομά του στο όνομα των σκόρερ, σημειώνοντας ένα πολύ ωραίο γκολ από το σκόρερ για το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.