Νίκησε τον ΠΑΟΚ και ”κλείδωσε” την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός νίκησε με «ανατροπή» 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ στου Ρέντη στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της Volley League και «καπάρωσε» και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 1-0 σετ, όμως οι παίκτες του ο Φερνάντο Μουνιόθ βρήκαν τις απαντήσει στα τρία επόμενα σετ, κάνοντας «περίπατο» στο τέταρτο, με διαμαρτυρίες για τη διαιτησία από τους «ασπρόμαυρους», που αποχώρησαν για 15′ από το γήπεδο.

Για τον Ολυμπιακό 23 πόντους σημείωσε ο Σμιτ και 15 ο Αλεξίεφ. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε επιθετικά ο Κλάπβαϊκ με 23 πόντους, ενώ ο Γκάρετ πρόσθεσε 11.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τακτική στο σερβίς κόντρα στον Αλεξίεφ και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως ο Δικέφαλος» έφτασε στο +2 και στο +3. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15, όμως οι Οικολιτς και Κλάπβαικ έφεραν το +3 και έφτασε στο +4.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1 με τον Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε στο -1. Ο Σμιτ οδήγησε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους» και έφτασε στο 10-6. Στο 12-8 σε μπλοκ άουτ του Πετρέα ο διαιτητής Θεμελής σφύριξε παρεμπόδιση στον Τερβαπόρτι που έκανε το σκορ 13-8 σε μια απόφαση που ξεσήκωσε διαμαρτυρίες. Οι γηπεδούχοι με τον Σμιτ έφτασαν στο 15-8 και στο 18-10. Στο 23-17, ο Γκάρετ μείωσε 23-20, όμως οι Σμιτ και Ράουβερντινκ έφεραν το 1-1.

Με δύο σερί πόντους του Σμιτ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-8 στο τρίτο σετ, όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 10-10. Ο Οκολιτς έφερε το +2, όμως οι Τερβαπόρτι και Σμιτ ισοφάρισε σε 12-12, αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Τακουρίδη έφτασε στο 13-16. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-16, ο Κλάπβαϊκ έκανε το 15-17. Μετά από λάθος του Χριστοφιδέλη, πρώτο χρόνο του Όκολιτς και μπλοκ του Φιλίποφ, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στο 17-22, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 19-22 με επίθεση του Ράουβεντινκ. Ένα λάθος του Όκολιτς έδωσε την ευκαιρία στους Πειραιώτες να πλησιάσουν στο 20-22, αλλά ο Κλάπβαϊκ έδωσε και πάλι λύση.

Δύο μπλοκ από Ράουβερντινκ και Σμαραγδή έφεραν την ισοφάριση. Ο Κλάπβαϊκ έδωσε σετ μπολ στον ΠΑΟΚ, αλλά οι Πειραιώτες, μετά από πέρασμα του Ράουβερντινκ και άουτ επίθεση του Γκάρετ, έφτασαν στο σετ μπολ. Μία παράβαση στο φιλέ του Σμαραγδή έφερε το 22-25. Ο Σμιτ με μπλοκ άουτ έδωσε νέο σετ μπολ στον Ολυμπιακό που πήρε τελικά το σετ με 27-25 με μια φάση που ξεσήκωσε «θύελλα». Ο διαιτητής έδωσε υπέρβαση σε μια προσπάθεια του Φιλίποφ για πάσα, αφού το πόδι του παίκτη του ΠΑΟΚ έχει περάσει στο αντίπαλο τερέν, οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα και αποχώρησαν προς τα αποδυτήρια. Τελικά, το τέταρτο σετ ξεκίνησε μετά από 15″.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ «κατέρρευσε» και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ποτέ την ισοφάριση και έχασε με +10.

Τα σετ: 21-25, 25-21, 27-25, 25-15