Νίκες για τα φαβορί, «μεγαλη» ανατροπή στην Αρμενία

Με μεγάλα σκορ προκρίθηκαν Γρανάδα, Ρέιντζερς και Ρόζενμποργκ ενώ σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Αρμενία μεταξύ Αραράτ και Φόλα.

Για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa League δεν υπήρξαν εκπλήξεις εκτός από τον αποκλεισμό της Αστάνα από την Μπούντουτσνοστ με 0-1 ενώ εύκολα και με μεγάλα σκορ πέρασαν οι Ρόζενμποργκ, Ρέιντζερς και η Γρανάδα με 1-5, 0-5 και 0-4 τις Βένσπιλ, Λίνκολν και Ντεούτα Ντούρες αντίστοιχα.

Ενώ σε ένα σπουδαίο παιχνίδι η Αραράτ νίκησε με 4-3 την Φόλα στην παράταση ενώ ηττούταν με 1-3 έως το 90ο λεπτό.

Οι αγώνες:

Με σπουδαία ανατροπή η Ρόζενμποργκ ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Βένσπιλ στην Λετονία με 1-5.

Η ομάδα της Λετονίας άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με τέρμα του Κοζλόφ ύστερα από ασίστ του Λιτβίνσκις.

Η αντίδραση της Ρόζενμποργκ ήταν άμεση, αρχικά ισοφάρισε με τον Ισλάμοβιτς μετά από το πέναλτι που υπέπεσε ο Σβαρούπς.

Πριν το ημίχρονο οι Νορβηγοί ολοκλήρωσαν την ανατροπή και πέτυχαν δύο τέρματα.

Ο Κονράντσεν στο 37′ και ο Ισλάμοβιτς ξανά στο 45+3′ διαμόρφωσαν το 1-3 του ημιχρόνου.

Το τελικό 1-5 έγραψαν ο Χόλσε στο 64′ και ο Ζαχάριασεν στο 71′.

Εύκολο «διπλό» στο Δυρράχιο για την Γρανάδα με κόντρα στην Ντεούτα Ντούρες του «δικού» μας Αλέξανδρου Κούρου.

Η Ισπανική ομάδα καθάρισε γρήγορα την πρόκριση με δύο τέρματα στο 5′ και στο 10′ από συνεργασίες των Κένεντι και Σολδάδο με ένα τέρμα και μια ασίστ για τον καθένα ενώ στο πρώτο μέρος σκόραρε και ο Ερέρα από τελική πάσα από τον Βραζιλιάνο επιθετικό (38′).

Ο Ερέρα χτύπησε ξανά στο 46ο λεπτό από την πάσα του Χόρχε Μολίνα.

Στα Σκόπια η Χάϊντουκ Σπλιτ νίκησε πιο εύκολα από ότι μαρτυρά το 0-1 την Ρενόβα σε ένα παιχνίδι που ήταν βασικός ο Διαμαντάκος.

Το τέρμα πέτυχε στο 4ο λεπτό ο Κάκτος με την τελική πάσα να έρχεται από τον πρώην παίχτη του ΠΑΟΚ και του ΠΑΣ Γιάννινα, Ζάϊρο.

Η σημαντικότερη έκπληξη έγινε στην Αστάνα καθώς η ομάδα από το Καζακστάν έμεινε εκτός συνέχειας από την Μπούντουτσνοστ από το Μαυροβούνιο με 0-1.

Για την ομάδα του Μαυροβουνίου το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Τέρζιτς στο 27′.

Σημαντική είναι η παρουσία ενός ακόμα Έλληνα του Παναγιώτη Μωραΐτη που αγωνίστηκε για 95′ λεπτά για τους φιλοξενούμενους.

Μια έκπληξη παραλίγο να πραγματοποιηθεί στο Γερεβάν της Αρμενίας καθώς η Αραράτ της Αρμενίας ήταν ένα βήμα από τον αποκλεισμό κόντρα  στην Φόλα του Λουξεμβούργου με 1-3.

Αλλά με δυο πέναλτι στο πρώτο και το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πήγαν το παιχνίδι στην παράταση εκεί που έγινε η δεύτερη ανατροπή με τον Βακουλένκο στο 113′ και έδωσε την πρόκριση στους Αρμένιους.

Για την ομάδα της Αρμενίας το σκορ άνοιξε ο Περουβιανός, Μαρτίνες στο 17′.

Μετά από δύο λεπτά η ομάδα του Λουξεμβούργου έφερε το ματς στα ίσια με το τέρμα του Πιμιντέλ στο 19′.

Τα δεδομένα ανατράπηκαν με τον Τζούνιορ της Αραράτ να δέχεται δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά (39′,43′) και άφησε τους Αρμένιους με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο Αλεμάο των γηπεδούχων υπέπεσε σε πέναλτι στο 55′ και ο Μπένσι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 1-3 έκανε ο Ζακ στο 81′ με την Φόλα να πανηγυρίζει.

Εκεί που όλα φαίνονταν ότι η Φόλα θα ολοκλήρωνε την έκπληξη, η Αραράτ κέρδισε δυο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λίμα στο 90+1′ και 90+3′ πήγε το παιχνίδι στην παράταση με τον Πιμιντέλ να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 91′ με τις ομάδες να παίζουν στα ίσια.

Το τελικό 4-3 έγραψε ο Βακουλένκο στο 113′ ολοκληρώνοντας μια επική ανατροπή.

Ανώδυνα η Ρέιντζερς πέρασε από το Γιβραλτάρ με 0-3 απέναντι στην Λίνκολν.

Τα τέρματα για τους «Πρωτεστάντες» του Στίβεν Τζέραρντ πέτυχαν οι Ταβερνιέ στο 21′, του Γκόλντσον στο 45+4′, του Μορέγιος στο 67′,88′ και του Ντεφόε στο 84′.

Στην Μποτοσάνι της Ρουμανίας, η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε από την Σκεντίγια των Σκοπίων με 0-1.

Σκόρερ της Σκεντίγια ήταν ο Ιμπραήμι με γκολ μόλις στο 2ο λεπτό.

Ενώ σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι στην Φινλανδία η Κουόπιο με την Σλόβαν Μπρατισλάβας οδηγήθηκαν στην παράταση και στα πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια). Εκεί οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες με 1-1 για τους φιλοξενούμενους ο Μεντβέντεφ στο 113′ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης αλλά στο 120′ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ούντο και πήγαν το ματς στα πέναλτι. Με την Κουόπιο να παίρνει τελικά την πρόκριση με 5-4(1-1).