Νίκες πρόκρισης για Ερυθρό Αστέρα και TNS

Την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Champions League πήραν ο Ερυθρός Αστέρας και η TNS, οι οποίοι βγήκαν νικητές στις  αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ερυθρός Αστέρας – Σούντουβα 2-1

Νίκη πρόκρισης πήρε ο Ερυθρός Αστέρας μετά την επικράτηση του κόντρα στην Σούντουβα με 2-1, στον δεύτερο μεταξύ τους ματς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για την πρόκριση και μόλις στο 4’ ο Μποάκε άνοιξε το σκορ για το 1-0 και στο 29’ ο Μαρίν πέτυχε και το δεύτερο γκολ για τον Ερυθρό Αστέρα.

Στο 60’ ο Γκομελιτς άφησε την ομάδα του δέκα παίχτες με αποτέλεσμα η Σούντουβα να καταφέρει να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Τοπτσαγκιτς για το τελικό 2-1, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αλλάξει κάτι στο αποτέλεσμα.

Φερονικέλι – TNS 0-1

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση πήρε και η Νιού Σεντς που επικράτησε με 1-0 της Φερονικέλι και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα πανηγύρισε την πρόκριση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Εμπ στο 67’ λίγα μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία κινήσεων και κατάφερε να πάρουν την νίκη χωρίς να δυσκολευτούν.

Σκεντίγια – Νόμε Κάλιου 1-2

Η Κάλιου επικράτησε της Σκεντίγια με 2-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Champions League. Ο Ουγκ μόλις στο 6’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ στο 62’ ο Ιμπραήμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε για την Σκεντιγια για το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το δεύτερο γκολ που θα τους χάριζε την πρόκριση και στο 90’+1’ ο Λίλιου βρήκε δίχτυα για το τελικό 1-2.

Σαμπούρταλο – Σέριφ 1-3

Η Σέριφ επιβλήθηκε της Σαμπούρταλο με 3-1, ωστόσο η Σαμπούρταλο ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο σε συνδυασμό με το 3-0 του πρώτου ματς.

Ο Λατίφι στο 3’ άνοιξε το σκορ για το 0-1 και πέντε λεπτά αργότερα ο Μαργκβελαβιλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διπλασιάζοντας τα γκολ για την Σέριφ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι για την πρόκριση και στο 11’ είχαν πετύχει και το τρίτο γκολ με τον Ταμπε, όμως το όνειρο της πρόκρισης διέλυσε ο Ροβολιτς στο 59’ ο οποίος πέτυχε το μοναδικό γκολ για τους γηπεδούχους που της χάρισε την είσοδο στον επόμενο γύρο για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Βαλέτα – Ντουντελάνζ 1-1

Ισόπαλες με 1-1 έμειναν Βαλέτα και Ντουντελάνζ με τους γηπεδούχους να παίρνουν το εισιτήριο της πρόκρισης, σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα.

Ο Φοντανέλα στο 35’ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, αλλά στο 59’ ο Πόκερ ισοφάρισε για την Ντουντελάνζ χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.

Τόρσαβν – Ελσίνκι 2-2

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ το Ελσίνκι κατάφερε να βρει τα δύο γκολ κόντρα στην Τόρσαβν και να φέρει το ματς στα ίσα για το 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κλειδώσει από τον πρώτο αγώνα την πρόκριση αφού είχαν επικρατήσει 3-0.

Ο Πινγκελ στο 17’ και ο Άντερσεν στο 56’ πέτυχαν τα δύο γκολ για την Τόρσαβν ενώ ο Ρισκι με δύο προσωπικά τέρματα ισοφάρισε για το Ελσίνκι, βάζοντας τέλος σε κάθε ελπίδα πρόκρισης της Τόρσαβν.