Νίκη δια χειρός Μίνα η Θέλτα

Με τους Μίνα και Νολίτο να μεγαλουργούν, η Θέλτα ξεπέρασε το εμπόδιο της Έλτσε.

Για την 23η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Θέλτα νίκησε με 3-1 την Έλτσε και διατήρησε την καλή της φόρμα στο πρωτάθλημα.

Πρωταγωνιστές ήταν ο Σάντι Μίνα που άνοιξε και έκλεισε το σκορ στο 45′ και στο 69′ ενώ και ο Νολίτο έκανε καλό παιχνίδι με δύο τελικές πάσες.

Στο 4ο λεπτό ο Μπογιέ βρέθηκε απέναντι στον Μπλάνκο, αλλά ο τερματοφύλακας της Θέλτα έκανε μία σημαντική επέμβαση.

Στο 6′ ο Νολίτο σούταρε από την γωνία της περιοχής και ανάγκασε τον Μπάντια σε απόκρουση.

Μέσα σε τρία λεπτά η Θέλτα πήρε σημαντικό προβάδισμα για την νίκη καθώς στο 45ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το σουτ του Μίνα μετά την ασίστ του Νολίτο. Ο Ισπανός πολύπειρος επιθετικός έδωσε ακόμα μια τελική πάσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στον Μέντες που σε κενή εστία έκανε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στο 51′ η Έλτσε μείωσε το σκορ με τον Ριγκόνι. Ο Καρίγιο πάσαρε στον Ρογκόνι που βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και νίκησε τον Μπλάνκο για το 2-1.

Το τέρμα που έδιωξε το άγχος από τη Θέλτα και έγραψε το τελικό σκορ ήρθε από τον Σάντι Μίνα, μετά από πάσα του Σολάρι στο 69ο λεπτό.

Σκόρερ: Μίνα 45′,69′, Μέντεζ 45+2′ – Ριγκόνι 51′

Κίτρινες: Μέντεζ 53′, Φερέιρα 78′, Άσπας 82′ – Ριγκόνι 36′, Βέρντου 82′.

Θέλτα: Μπλάνκο, Μάγιο, Αραούχο, Μουρίγιο, Καρικόλ, Τάπια, Μέντεζ(Φερέιρα 76′), Σουάρεζ(Μπαέθα 89′), Νολίτο(Σολάρι 63′), Άσπας(Αϊντού 89′), Μίνα(Μπελτράν 76′)

Έλτσε: Μπάντια, Μοχίτσα(Τέτε 33′), Γκονζάλεζ(Κάλβο 46′), Βέρντου, Κίφου, Ριγκόνι, Μαρκόνε, Γκούτι, Τζόσαν(Σάντσεζ 27′), Μπογιέ, Καρίγιο(Μίγια 85′)