Serie A: Βαθμός «ανάσα» για Μπολόνια και Μπενεβέντo

Μπολόνια και Μπενεβέντο έμειναν ισόπαλες στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα” και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την 22η αγωνιστική στην Serie A, Μπολόνια και Μπενεβέντο ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Οι δύο ομάδες βρίσκονται κοντά στην μέση της βαθμολογίας, ισόβαθμες με 24 βαθμούς, στο +9 ;πο την ζώνη του υποβιβασμού. Η ομάδα του Φιλίπο Ιντζάγκι αγνοεί την νίκη εδώ και 6 αγωνιστικές, μετρώντας 3 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Η Μπολόνια σκόραρε από τα αποδυτήρια, όταν μόλις στα 54 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης ο Σανσόνε άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 16ο λεπτό, αλλά το συρτό σουτ του Καπράρι στα όρια της περιοχής χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Σκορούπσκι.

Το γκολ της ισοφάρισης για την Μπενεβέντο ήρθε με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των ροσομπλού, ο Βιόλα με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 1-1.

Μπολόνια (Σίνισα Μιχαΐλοβιτς): Σκορούπσκι, Τομιγιάσου, Ντανίλο, Σουμαορό, Ντάικς, Σούτεν (81′ Παλάσιο), Ντομίνγκες (53′ Πόλι), Σκοβ Όλσεν (72′ Ορσολίνι), Σοριάνο, Σανσόνε (71′ Βινιάτο), Μπάροου

Μπενεβέντο (Φελίπο Ιντζάκι): Μοντιπό, Ντεπάολι, Τούια (81′ Καλντιρόλα), Γκλικ, Μπάρμπα (76′ Φούλον), Χετεμάι (81′ Νταμπό), Σκιαταρέλα, Βιόλα, Φάλκε (70′ Σάου), Καπράρι (70′ Ινσίνιε), Λαπαντούλα