“Ματσάρα” και νίκη για τη Λίβερπουλ

Νίκη… με το ζόρι πήρε η Λίβερπουλ επί της Λιντς στο Άνφιλντ και ξεκίνησε με το δεξί στην Premier League.

Η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ, κέρδισε σε ένα απίστευτο ματς, τη νεοφώτιστη Λιντς με 4-3 στο “Άνφιλντ” και ξεκίνησε επιτυχημένα την χρονιά στην 1η αγωνιστική της Premier League. Νωρίτερα η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε εντός έδρας με 1-0 τη Σαουθάμπτον, όπως και με νίκη ξεκίνησε και η Άρσεναλ.

Λίβερπουλ- Λιντς 4-3

Η ομάδα του Κλόπ κέρδισε νωρίς πέναλτι, το οποίο ο Σαλάχ μετέτρεψε σε γκολ. Oι “Whites” ισοφάρισαν τρεις φορές και η Λίβερπουλ πήρε εις τριπλούν το προβάδισμα και μάλιστα δύο φορές από την λευκή βούλα. Δύο ήταν τα ακυρωθέντα γκολ για τους φιλοξενούμενους και ένα για τους γηπεδούχους.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για τους “Ρεντς”, με τον Σαλάχ να επιχειρεί ένα σουτ στο 3ο λεπτό το οποίο σταμάτησε στο χέρι του Κοχ, δίνοντας την ευκαιρία στον Αιγύπτιο να σκοράρει από τα 11 μέτρα. Την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους έφερε στο 8ο λεπτό ο Κόστα, με τον βοηθό όμως να σηκώνει το σημαιάκι του.

Εν τέλει αυτή ήρθε από τα πόδια του Χάρισον τέσσερα λεπτά αργότερα, αφού πρώτα πέρασε τον Αλεξάντερ- Άρνολντ. Η Λίβερπουλ πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 20′ με την κεφαλιά του Φαν Ντάικ, αλλα το λάθος του στο 30′ έδωσε την ευκαιρία στον Μπάμφορντ να φέρει το ματς στα ίσα. Την λύση έφερε ξανά ο Σαλάχ τρία λεπτά αργότερα, δημιουργώντας το 3-2 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν πιο ήπια. Η Λιντς είδε ξανά το γκολ της να ακυρώνεται, αφού το αυτογκόλ του Άρνολντ ξεκίνησε από φάση, όπου ο Μπάμφορντ βρισκόταν εκτεθειμένος. Το μοτίβο επαναλήφθηκε και στο 66′, ο Κλιχ στην αντεπίθεση που έβγαλε η ομάδα του έκανε το 3-3.

Αυτή την φορά ήταν σειρά της Λίβερπουλ να δει το τέρμα της να ακυρώνεται, αφού ο Φαν Ντάικ ναι μεν σκόραρε, ωστόσο στην αρχή της φάσης οι “Ρεντς” έκαναν φάουλ. Η λύτρωση ήρθε τελικά στο 87′ για την γηπεδούχο, ξανά από την λευκή βούλα, με τον Σαλάχ να ευστοχεί ξανά.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (Ματίπ), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Κεϊτά (Φαμπίνιο 58′), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Λιντς: Μεσλιέρ, Άιλινγκ, Κοχ, Στρούζικ, Ντάλας, Φίλιπς, Έλντερ Κόστα, Ερνάντες (Ρόμπερτς 62′), Κλιχ (Σακλετόν 81′), Χάρισον, Μπάμφορντ (Ροντρίγκο 62′)

Κρίσταλ Πάλας- Σαουθάμπτον 1-0

Από την άλλη ένα γκολ ήταν αρκετό για την Κρίσταλ Πάλας, ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς επί της Σαουθάμπτον.

Στο 13’, η Κρίσταλ Πάλας προηγήθηκε, με τον Τάουνσεντ να κάνει την κούρσα από τα δεξιά και να σερβίρει στον Ζαχά, ο οποίος εκτέλεσε με τη μία και άνοιξε το σκορ.

Η σημαντικότερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 95′, με τον γκολκίπερ Γκουάιτα να πραγματοποιεί εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά του Ινγκς.