Ποδαρικό με το δεξί η Άρσεναλ

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ για την σεζόν 2020-21, η Άρσεναλ επικράτησε στο Λονδρέζικο ντέρμπι με το εκπληκτικό 0-3 της Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ».

Στο ντεμπούτο τους με την φανέλα της Άρσεναλ, οι δύο νεοαποκτηθέντες Βραζιλιάνοι είχαν κέφια. Ο λόγος για τους Ουίλιαν και Μανγκαλιάες. Ο πρώτος μοίρασε δύο ασίστ και ο δεύτερος σκόραρε κιόλας το πρώτο του γκολ. Η Φούλαμ μπήκε δυνατά και με ενθουσιασμό στο παιχνίδι, όμως μετά το γκολ που δέχτηκε κατέρρευσε. Τότε η Άρσεναλ πήρε τα ηνία και μέχρι το τέλος του ματς είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέσω της κατοχής της μπάλας.

Με το «καλημέρα», η Φούλαμ απώλεσε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση, καθώς στο 2ο λεπτό, ο Μανγκαλιάες γύρισε απερίσκεπτα την μπάλα στον Λένο, ο Καμαρά προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, όμως ο Γερμανός ήταν σωτήριος, καθώς έπεσε στα πόδια του επιθετικού της Φούλαμ και διόρθωσε το λάθος της άμυνας!

Στο 7ο λεπτό δεύτερη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Γερμανός τερματοφύλακας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Οντόι.

Οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη τους στιγμή που πάτησαν περιοχή, άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό. Έπειτα από σουτ του Τζάκα με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στον Ουίλιαν, εκείνος πλάσαρε, ο Ροντάκ απέκρουσε και στο ριμπάουντ, ο Λακαζέτ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας, σκόραρε και έγραψε το 0-1!

Στο 21ο λεπτό, δυνατό σουτ του Τζάκα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κατέληξε πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σλοβάκου τερματοφύλακα.

Κοντά στο 0-2 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι στο 27ο λεπτό. Σε ωραία εκτέλεση φάουλ του Ουίλιαν από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Ο Βραζιλιάνος, άγγιξε το γκολ στο ντεμπούτο του με την Άρσεναλ.

Νέα καλή στιγμή για τους «κανονιέρηδες» με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 37ο λεπτό. Ο Γκαμπονέζος μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Φούλαμ από τα αριστερά, εξαπέλυσε το σουτ, αλλά ο Ροντάκ με σούπερ αντανακλαστικά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Τίποτα δεν άλλαξε στα υπόλοιπα λεπτά και το ημίχρονο έκλεισε με το 0-1 υπέρ της ομάδας του Μικέλ Αρτέτα.

Mε την έναρξη του δεύτερου μέρους, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για την Άρσεναλ, που βρήκε πολύ γρήγορα δεύτερο γκολ στο 49ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ουίλιαν, ο κεντρικός αμυντικός Μανγκαλιάες νίκησε όλη την άμυνα της Φούλαμ στον αέρα και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 0-2 και συνδύασε το ντεμπούτο του με γκολ.

Στο 57ο λεπτό ο Ουίλιαν ξεχύθηκε στην κόντρα επίθεση, έσπασε την μπάλα στον Ομπαμεγιάνγκ και εκείνος με άπιαστο πλασέ στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Ροντάκ, σκόραρε για το 0-3.

Στο 71ο λεπτό σε υποσχόμενη φάση στην οποία η Άρσεναλ έφτασε κοντά σε τέταρτο γκολ, ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Παρόλα αυτά ο Ροντάκ είχε διώξει με υπερένταση το πλασέ του Λακαζέτ.

Ακόμα μία καλή στιγμή για τον Ομπαμεγιάνγκ ήταν αυτή στο 78ο λεπτό. Ο Έκτορ έσωσε την ομάδα του από τέταρτο γκολ, καθώς απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Γκαμπονέζου, που πέρασε και τον Ροντάκ!

Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά και έτσι η Άρσεναλ έκανε ιδανικό ξεκίνησα στην πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Αντίθετα οι «κότατζερς», ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια.

Φούλαμ (4-2-3-1): Ρoντάκ, Οντόι, Έκτορ, Τιμ Ριμ, Μπράιαν, Χάρισον Ριντ, Κέρνει, Κεμπάνο (63′ Αντρέ Φρανκ), Ονομά (75′ Μπόμπυ Ριντ), Καβαλέιρο, Καμαρά (63′ Μίτροβιτς).

Άρσεναλ (3-4-3): Λένο, Μανγκαλιάες, Χόλντινγκ, Τιέρνι, Μπεγερίν, Ελνένι, Τζάκα (78′ Θεμπάγιος), Μέιτλαντ-Νάιλς, Ουίλιαν (76′ Πεπέ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (87′ Ενκετιά).